İngiltere katil Türk kızını konuşuyor

İngiltere'de bir erkek uğruna tartıştığı 17 yaşındaki genç kızı öldüren 15 yaşındaki Türk kızı hapse gönderildi

19 Kasım 2009, Perşembe 09:44
A A

İngiltere'de, 15 yaşındaki Türk kızı Hatice Can, 17 yaşındaki Rosimeiri Boxall'ın ölümüne neden olmaktan suçlu bulundu. Hakkındaki mahkeme kararı okunurken gözyaşlarına boğulan ve suçlamaları kabul etmeyen genç kızı, duruşma sırasında yanında bulunan annesi teselli etti.

Bir erkek uğruna tartıştıkları papaz yardımcısı Simon Boxal'’ın üvey kızı Rosimeirie Boxall'a zorbalık ve şiddet uygulayan ve 3'ncü kattan atlayarak ölümüne neden olan 15 yaşındaki Türk kızı Hatice Can ile 19 yaşındaki arkadaşı Oluwakemi Ajose suçlu bulundu.

HIRSIZLIK VE ŞİDDET SORUŞTURMASI AÇILMIŞ

Güney Londra'nın Blackheath bölgesinde iki yıl önce meydana gelen olayla ilgili olarak dün hakim karşısına çıkarılan ve daha önce de hırsızlık ve şiddet suçlarından haklarında soruşturma açılan 15 yaşındaki Türk kızı Hatice Can ve arkadaşı Oluwakemi Ajose'nin, 17 yaşındaki Rosimeiri Boxal'ı darp ve 3 katlı evin penceresinden atlayarak ölümüne neden oldukları yönündeki suçları işledikleri sabit görüldü. Kararın okunduğu sırada gözyaşlarına boğulan Türk kızı Hatice Can, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘13 YAŞINDA İÇKİ, ZORBALIK, ŞİDDET VE ÖLÜM’

Duruşmada, olayın meydana geldiği sırada 17 yaşında olan Rosimeiri Boxall ile 17 yaşındaki Oluwakemi Ajose'nin, 13 yaşındaki Türk kızı Hatice Can'la bir erkek uğruna tartışıncaya kadar çok iyi arkadaş oldukları anlatıldı.

Sanıkların saldırı öncesinde votka içtikleri ve genç kızı darp ettikleri sırada cep telefonuyla görüntüledikleri de ifade edildi. Sanıkların saldırı sırasında çektikleri o görüntüler, duruşma salonunda juri üyelerine izletildi. Büyük bir sessizliğin hakim olduğu duruşma salonunda, görüntülerdeki tokat ve yumruk seslerinin yankılanırken, sanıkların genç kızın saçını çektikleri ve yüzüne saç spreyi sıktıkları da görüntülerde yer aldı. Ayrıca, sanıkların elinden kurtulmak isteyen Boxall'ın, 3'ncü kattaki evin penceresinden atlayarak kaçmaya çalıştığı fakat burada yaşamını yitirdiği vurgulandı.

Hakim, 15 yaşındaki Hatice'nin adının yayınlanmasını istedi. Mahkeme Hakimi, davaya yoğun ilgi gösterilmesi ve ötekiler üzerinde caydırıcı etkisi olması düşüncesiyle, 15 yaşındaki Türk kızı Hatice Can'ın isminin yayınlanmasına izin verdi.

TÜRKİYE'DE AİLE İÇİ ŞİDDETE MARUZ KALDI

15 yaşındaki Türk kızı Hatice Can'ın, Türkiye'de aile içi şiddete maruz kaldığının vurgulandığı gazete haberinde, şiddet görerek büyüyen ve bunun neticesinde şiddet yanlısı olan Can'ın, bu şiddetin klasik bir örneği olduğu belirtildi.

Aynur TATTERSAL, LONDRA(İngiltere), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.