İngiltere nüfus kontrolü için boz sincaplara doğum kontrol hapı verecek

İngiltere hükümeti, işgalci bir tür olan boz sincaplarla mücadelede ilginç bir planı hayata geçirecek. Fındık ezmesinin içine konulan doğum kontrol hapıyla sincapların üremesini engellemeyi planlayan İngiltere, sincapların ülke ekonomisine zarar verdiğini ve iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında ağaç ekme çabalarını da olumsuz etkilediklerini söylüyor.

27 Ocak 2021, Çarşamba 14:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sincapların ülke ekonomisine zararı 1.8 milyar sterlin

Sincapların ülke ekonomisine zararı 1.8 milyar sterlin

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, İngiltere hükümeti, işgalci bir tür olan boz sincapların nüfusunun kontrol edilebilmesi için, sincaplara ağızdan doğum kontrol hapları verilmesi projesine destek çıktı.

İngiltere Çevre Bakanı Lord Goldsmith, boz sincapları ve diğer işgalci türlerin ormanlık alanlara verdikleri zararın ülke ekonomisine yıllık maliyetinin 1.8 milyar sterlin olduğunu söyledi.

Peki nasıl olacak?

Peki nasıl olacak?

Doğum kontrol planı, boz sincapları yalnızca onların erişimine açılan yem kutularına yönlendirmeyi hedefliyor. Bu kutuların içine, içlerinde fındık ezmesi bulunan kaplar konacak. Bu fındık ezmelerinin içinde de ağızdan alınan doğum kontrol hapları olacak.

Lord Goldsmith, sincapların hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında binlerce dönümlük arazilere ağaç ekme çabalarını da olumsuz etkilediklerini söyledi.

Sincaplara doğum kontrol hapı verilmesi önerisini yapan kurumlardan biri de doğayı koruma ve ormanlaştırma çalışmaları yürüten İngiltere Sincap Birliği (UKSA).

Kuruluş, İngiltere'ye ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında Kuzey Amerika'dan gelen boz sincapların, yaşları 10-50 arasında değişen genç ağaçların kabuklarını kaldırdıklarını, bunun da ormanlık alanların gelişmesine zarar verdiğini söyledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yapay dölleme ile dünyaya gelen aslan Simba'nın keyfi yerinde