İngiltere'de First Lady krizi

İngiltere yönetimine müdahale etmekle suçlanan First Lady Carrie Symonds, Başbakan Boris Johnson’ın ekibinin dağılmasından sorumlu tutuluyor. Carrie Symonds, 9 ay önce doğum yapmıştı. Çift 2018'den bu yana birlikte.

23 Şubat 2021, Salı 10:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere Başbakanı Boris Johnson (56), ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılık sürecini (Brexit) tamamlamak için görevi devralmıştı. Kurduğu ekipte son birkaç aydır yaprak dökümü yaşanıyor. Başdanışmanı Dominic Cummings (48) geçen kasımda istifa etmişti. Cummings’in ekibinin, first lady Carrie Symonds’ın (32) ekibiyle çatıştığı iddia edilmişti. Geçen hafta da Brexit sürecinin kilit isimlerinden Oliver Lewis görevi bıraktı. Bu hafta Brexit Baş Müzakerecisi David Frost’un istifasını ise son anda Johnson önledi.

Johnson, Frost’a eski danışmanının görevini teklif ederek istifa krizini durdurdu. Bu dağılmada Johnson’ın hayat arkadaşı olan first lady Carrie Symonds’ın yönetime müdahalesinin etkili olduğu öne sürülüyor. İddiaya göre Symonds’ın yakın arkadaşları kilit pozisyonlara getiriliyor. En son, first lady’nin dostu Simone Finn, Personel Müdür Yardımcısı olarak; bir diğer dostu Henry Newman ise başdanışman olarak atandı. Öte yandan iddialar sonrası Symonds adına, “First lady doğum izninde. Siyasi bir müdahalesi yok” savunması yapıldı.

Yaramazlık terörü

Yaramazlık terörü

First lady Carrie Symonds’ın köpeği ‘Dilyn’ ise başbakanlık konutu ‘10 Numara’da ayrı bir krize yol açtı. Toplantılar sırasında siyasilerin çantasına çiş yapması, mobilyaları kemirmesi ve dokümanları kaybetmesi sonrası çalışanlar alarma geçti. Toplantı saatlerinde Dilyn’in kontrol edilmesi için özel çaba sarf ediliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türk mühendis, Teksas'ta meydana gelen felaketlerden kötü yönetimi sorumlu tuttu