İngiltere'de 'kırmızı alarm' tatbikatı

İngiltere'nin başkenti Londra'da, olası silahlı saldırılara yönelik geniş çaplı terörle mücadele tatbikatı uygulanıyor. Sabah başlatılan "Strong Tower (Güçlü Kule)" adlı operasyonda, Londra polisi, itfaiyesi, ambulans hizmetleri, Londra Ulaşım Kurumu (TFL) ve Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) de dahil olmak üzere 14 farklı kurumun çalışanlarının kriz yönetimine ilişkin becerileri ile karar verme mekanizmaları test ediliyor.

30 Haziran 2015, Salı 19:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"İngiltere\'nin başkenti Londra\'da, olası silahlı saldırılara yönelik geniş çaplı terörle mücadele tatbikatı uygulanıyor. Sabah başlatılan "Strong Tower (Güçlü Kule)" adlı operasyonda, Londra polisi, itfaiyesi, ambulans hizmetleri, Londra Ulaşım Kurumu (TFL) ve Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) de dahil olmak üzere 14 farklı kurumun çalışanlarının kriz yönetimine ilişkin becerileri ile karar verme mekanizmaları test ediliyor.

Tunus'un Susa kentindeki bir otele geçen hafta düzenlenen silahlı saldırının ardından uygulanmasıyla dikkati çeken tatbikata ilişkin Londra polisinden yapılan açıklamada, tatbikatın, herhangi bir istihbarat bilgisine dayalı olmadan, Londra'yı tehdit eden muhtemel terörist saldırılara hazırlık çerçevesinde bu yılın başında planlandığı kaydedildi.

Açıklamada, hükümetin Ulusal Terörle Mücadele Programı kapsamında uygulanan tatbikata binden fazla polis memurunun katıldığı ve başkentin çeşitli bölgelerinde yarın akşam üstüne kadar devam edeceği bildirildi. Polis, tatbikatın toplumdan uzak bölgelerde yapılacağını belirtirken, bazı durumlarda vatandaşların patlamaya benzer sesler duyabileceği ve başkentin bazı bölgelerini kordonla çevrilmiş görebileceği uyarısında bulundu.

İngiliz polisi, 2012 yılında yapılan benzer bir tatbikatta, kentin metro sistemini hedef alan olası kimyasal saldırılara yönelik acil duruma odaklanmıştı. Tunus'un Susa kentindeki bir otelin plajına düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden 38 kişiden en az 30'unun İngiliz vatandaşı olduğu bildiriliyor.

"ölenlerin kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. İngiltere, geçen yaz Suriye ve Irak\'ta yaşanan gelişmeler doğrultusunda uluslararası terör tehdidi seviyesini "ciddi"den "çok ciddi"ye yükseltmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Alec Baldwin’n dahil olduğu ölümlü kazanın sorumluları belli oldu