İngiltere'de sular durulmuyor

İngiltere'de 3 Müslüman mahkum, İngiliz gardiyanı bıçakladı

28 Mayıs 2013, Salı 21:13
A A

İki Nijerya kökenli Müslüman'ın İngiliz askeri Lee Rigby'i barbarca öldürmesinden sonra  olaylar bir türlü dinmiyor.

İngiliz bulvar gazeteleri şimdi de baş kesme olayından ilham alan üç Müslüman mahkumun East Yorkshire'daki Full Sutton Cezaevi'nde ismi açıklanmayan beyaz  bir  erkek gardiyanı dört saat rehin aldıktan sonra bıçakladıklarını birinci sayfadan manşet haber olarak verdi.

Kaynaklar hastanede tedavi gören gardiyanın hayatta kalmasının şans olduğunu söylediler. El Kaide mensubu Perviz Khan'ın diğer mahkumları yönettiği ileri sürüldü. Perviz Khan'ın bir İngiliz Müslüman askeri bulup başını “Bir domuz gibi kesmeyi" planladığı için müebbet hapse mahkum olduğu öğrenildi.

İngiltere'de halk çok tedirgin

Woolwich'e yakın bölgelerde ve  Doğu Londra'da  halk geceleri korkudan sokağa çıkamıyor. Çok kimse gece otobüse binmekten çekiniyor.

Camilerin molotof kokteylleriyle kundaklanmak istenmesi ılımlı Müslümanları tedirgin ediyor.  Woolwich cinayetinin ardından camilere 10 saldırı olduğu açıklandı. En ciddi saldırı Grimsby Camisi'ne molotof kokteylleriyle yapılan saldırı oldu.

Pazartesi günü 10 Downing Street önünde yapılan aşırı sağcı EDL gösterisinde polisle çatışmalar oldu. Sayısı gösterilerden çok fazla olan 5 bin polis, en ufak taşkınlık yapanı  tutuklamaya kalkıştı.

Son altı günde kaydedilen olay sayısı 193'e çıktı. Scotland Yard Woolwich cinayetiyle ilgili 10 kişi tutukladığını açıkladı. Diğer taraftan aşırı dincilere konacak TV yasağının fanatik Müslümanları daha güçlendireceğini söyleyen eski İçişleri Bakanı Jack Straw, Hay Festivali'nde konuşurken IRA'ya TV yasağı koyarak Muhafazakar Parti'nin başarısız bir karar verdiğine dikkat çekti.

DHA
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.