İngiltere'de yaşanan hukuk mücadelesi dünyanın radarında

İngiltere'de Freddy McConnell adındaki bir trans erkeğin hukuk mücadelesi dünya gündemine girdi. Üstelik BBC McConnell'la ilgili bir film bile yaptı. İşte bir babanın çocuğu ve kendisi için verdiği mücadelenin detayları...

27 Eylül 2019, Cuma 12:21
A A
posta.com.tr / Özel Haber

posta.com.tr / Özel Haber

32 yaşındaki trans erkek Freddy McConnell'ın hukuk mücadelesi 2018 yılında doğum yapmasıyla başladı ve geçtiğimiz günlerde davayı kaybetmesiyle sona erdi. Dünya basınında geniş yer bulan hikayeye gelin biz de yakından bakalım:

Guardian gazetesi için dijital muhabir olarak da çalışan Freddy McConnell, çocukluğundan beri cinsel kimliği hakkında sıkıntılar yaşamış ve 2010 yılında trans erkek olmaya karar vermiş. Yani bir kadın bedeniyle doğan ancak kendisi erkek hisseden Freddy cinsiyetini değiştirerek erkek olmayı seçmiş.

2013 yılından sonra hormon tedavisine başlayan ve Amerika'da geçirdiği bir operasyonla göğüslerini de aldıran Freddy McConnell'ın rahim ve diğer üreme organları ise yerli yerinde durmaya devam etmiş.

2016 yılında bir sağlık kuruluşundan yardım alarak hamile kalmaya ve çocuk sahibi olmaya karar veren McConnell 2018 yılında doğum yapmış ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmiş. Bu süreç için hormon tedavisini durduran ve doğurganlığını yeniden kazanmak için ilaçlar alan McConnell tekrar adet görmeye bile başlamış.

Freddy McConnell'ın hukuk mücadelesi doğum yaptıktan sonra başlamış. Resmi kayıtlara çocuğunun annesi olarak kaydedilen Freddy bunu değiştirip çocuğunun babası olarak tanınmak isteyerek bir dava açmış.

Uzun süren mahkemeler sürecinden sonra talebi reddedilen Freddy maalesef hala yasalara göre çocuğunun babası olarak kabul edilmiyor ve resmi belgelerde 'anne' tanımlamasına sahip.

Freddy McConnell'ın bu ilginç ve zorlu mücadelesi bir belgesel filme de dönüşmüş durumda.

Freddy, gösterimi yapılan ve beğenilen film sayesinde sesini daha çok duyurma şansına sahip olacak. Filmin adı 'Denizatı; Doğum Yapan Baba'. Doğada yavrularını doğuran erkek tür olarak bilinen denizatlarının filmin adına ilham olmuş olması ise hiç şaşırtıcı değil...

Sıradaki haber yükleniyor...