İnşa edildikleri yerlerle hayrete düşüren 12 yapı

Eski insanların da adrenalini sevdiklerini söyleyebilir miyiz? Bizce söyleyebiliriz :) Yüzyıllar öncesinde yaşayan insanlar öyle yapılar inşa etmişler ki, yükseklik korkusu olanlar kesinlikle yanına bile yaklaşamaz. Kayalık tepelere ve uçurum kenarlarına yerleştirilmiş manastırlar, tapınaklar, kiliseler, kaleler ve evler olabilecek en tehlikeli şekilde konumlandırılmış. Üstelik bu yapılara ulaşabilmek için ya dağa tırmanmanız, ya da onlarca basamağı çıkmanız gerekiyor.

04 Şubat 2021, Perşembe 09:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Saint-Michel d'Aiguilhe Şapeli

1- Saint-Michel d'Aiguilhe Şapeli

Güney Fransa'da yer alan Le Puy-en-Velay yakınlarında yer alan Saint-Michel d'Aiguilhe Şapeli, yaklaşık 86 metrelik bir tepenin üzerine inşa edilmiş. 1000 yıldan daha eski olan şapelin bulunduğu tepe, volkanik faaliyetler sonucu oluşmuş. Şapele ulaşmak için 268 basamak çıkmak gerekiyor.

2- Popa Taung Kalat

2- Popa Taung Kalat

Myanmar'daki Popa Dağı'nın tepesindeki bulunan inanılmaz Popa Taung Kalat Tapınağı, hem mimarisi hem de lokasyonu ile büyük ilgi çekiyor. Tapınağa ulaşmak için 777 basamağı ve vahşi maymunları göze almak gerekiyor.

3- Sümela Manastırı

3- Sümela Manastırı

Trabzon'un Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi'nde yer alan Sümela Manastırı, Kara tepesinin 1.150 metre yükseğine inşa edilmiş. Yapı, Meryem Ana Manastırı olarak da biliniyor. Ayrıca UNESCO “Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”nde yer alıyor.

4- Asılı Tapınak

4- Asılı Tapınak

Asılı Tapınak'ın inşa ediliş tarihi MS. 491 yılına dayanıyor. Yapı, Çin'in Shanxi Eyaletindeki Heng Dağı yakınlarındaki bir uçurumun kenarına inşa edildi.


5- Bonifacio kasabası

5- Bonifacio kasabası

Fransa'daki Corsika adasında yer alan Bonifacio kasabası, kireçtaşından zengin bir uçurumun kenarına inşa edilmiş. Bu kasabaya ulaşmanın en kolay yolu tekne.


6- Kutsal Üçlü Manastırı

6- Kutsal Üçlü Manastırı

Yunanistan'daki Meteora bölgesi, birkaç tehlikeli yapıya ev sahipliği yapıyor. Fotoğraftaki yapı, 1392'de inşa edilen Kutsal Üçlü Manastırı. 140 basamak tırmanılarak ulaşılan yapı, James Bond filmi For Your Eyes Only'de de yer aldı.

7- Katskhi Sütunu

7- Katskhi Sütunu

Yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki Katskhi Sütunu'nun tepesindeki bu kilise, Gürcistan'da yer alıyor. Halk yüzyıllar boyunca bu kiliseye yalnızca uzaktan bakabildi. En sonunda 1944'te, dağcı Alexander Japaridze liderliğindeki bir grup, sütuna ilk tırmanışı yaptı ve kilisedeki kalıntıları keşfetti. Kiliseye yalnızca izin verilen kişiler tırmanış gerçekleştirebiliyor.

8- Castellfollit de la Roca

8- Castellfollit de la Roca

İspanya'nın kuzey doğusundaki bir Orta Çağ köyü olan Castellfollit de la Roca, bazalt kayalığın üstüne inşa edilmiş. Deniz seviyesinden yaklaşık 50 metre yükseklikteki bu köyde evler de bazalttan yapılmış.

9- Gaztelugatxeko Doniene

9- Gaztelugatxeko Doniene

İspanya'daki Biscay Körfezi'ndeki Gaztelugatxeko Doniene kasabasında bulunan kayalıkların üzerine inşa edilen bu binanın tarihi 10 yüzyıla kadar uzanıyor. Adaya ulaşmak için ana kardan köprü inşa edilmiş.

10- Nugget Point Deniz Feneri

10- Nugget Point Deniz Feneri

Yeni Zelanda'nın güney adasında yer alan Nugget Point Deniz Feneri, 1870'te 4 yıl süren bir inşaatın sonucunda kuruldu. Deniz fenerine ulaşmak isteyen ziyaretçilerin eğimli ve dar bir patikadan geçmesi gerekiyor.

11- Manarola kasabası

11- Manarola kasabası

İtalya'da bir uçurumun tepesine kurulan Manarola kasabası, tatlı Sciacchetrà şarabı ile ünlü. Kasaba, gece ışıkları ile ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

12- Vernazza köyü

12- Vernazza köyü

İtalya'nın Cinque Terre kıyısındaki bir uçuruma inşa edilen Vernazza köyü, bir zamanlar İtalyan donanmasının korsanlardan korunmasını sağlayan bir lokasyondu. Şimdi bir balıkçı köyü olan Vernazza'ya arabayla girmeye izin verilmiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 8 adımda kış tatili planlama rehberi