İnşaat ve konut maliyetleri artıyor! Zamdan önce son fırsat

İnşaat ve konut maliyetleri artıyor! Zamdan önce son fırsat

Demir ve çimentoya yapılan zamlarla inşaat maliyetleri yükseliyor. Bu durum, yeni inşa edilecek konutların fiyatının da artacağına işaret ediyor. Mevcut konutlar, önümüzdeki dönemde inşa edileceklere göre daha uygun fiyatlı. Faizler yükselse de zam görmemiş konutlardaki fiyat fırsatını göz ardı etmeyin! MELTEM KARA SÖYLEYENOĞLU / POSTA

02 Ekim 2020, Cuma 07:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kamu bankalarının haziranda başlattığı tarihin en düşük seviyeli konut kredisi faizlerinin uygulandığı kampanya ağustos itibarıyla sona erdi. Kampanyanın etkisiyle 3 ayda 590 bin konut satıldı, 8 aylık satışlar 1 milyonu aştı. Kampanya sonrası faizler yeniden yüzde 1 seviyesine gelse de konutta fırsat devam ediyor. Peki konutta nasıl bir fırsat var?

Yeni bina, yeni fiyat

Hem faiz indirimi hem de ödemesiz dönemli kampanyalarla satışlar artınca ikinci el ve sıfır konutlarda stoklar da hızla azaldı. Üreticiler, ellerindeki konutlar bitince yeni yatırımlara yönelmeye başladı, pandemiye rağmen yeni ruhsat alımlarında artışlar görüldü. Ancak yeni binalar, inşaat malzemelerine gelen zamlardan etkilenerek daha yüksek maliyetle inşa edilecek.

Yıllık yüzde 10

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son açıkladığı verilere göre, temmuzda inşaat maliyet endeksi, aylık yüzde 0.95, yıllık yüzde 9.17 artış gösterdi. Malzeme ve işçilik endeksinde de yükseliş devam ederken, bina inşaatı özelinde maliyetler aylık yüzde 0.75, yıllık yüzde 9.59 arttı. Maliyetteki artışta inşaat malzemelerine özellikle demir ve çimentoya yapılan zamlar etkili.

Demir ve çimento

Nisandan bugüne inşaat demirine yaklaşık yüzde 35, çimentoya ise yaklaşık yüzde 30 zam yapıldı. Demirin ton fiyatı 3 bin liradan 4 bin 250 liraya çıktı. İnşaat sektörü bu zamlara tepki gösterdi. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, demir ve çimento üreticilerine ‘bindiğiniz dalı kesmeyin’ uyarısı yaptı. Malzeme üreticileri ise fiyat baskısına maruz kaldıklarını açıkladı.

2 yıllık fark

Konut üreticileri ise maliyetler artsa da 2 yıldır fiyatlara zam yapmadıklarını savunuyor. 2019’da sektördeki durgunluk, bu yıl da pandemi nedeniyle fiyatları artırmayan sektörün zam yapması kaçınılmaz. Uzmanlar, işte bu ortamda faizler yüksek olsa bile fiyatların düşmeyeceğini hatta artacağını vurgulayarak, konut alımını bekleten vatandaşa fiyat fırsatını kaçırmamasını tavsiye ediyor.

Stoklar hızlı eridi

REIDIN ile GYODER’in ağustos ayında markalı konutlardaki stok erime hızı rakamlarına göre, adet bazında yüzde 9.44 erime gözlendi. Temmuzda stok erime hızı yüzde 11.78, haziranda yüzde 11.96 oranında gerçekleşmişti. Bu hızlı düşüşte konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.64 seviyesinde olması etkili oldu. Faizlerin yüzde 1 bandında olduğu dönemde stok erime hızı yüzde 3’lerdeydi.

'Dayanabileceğimiz kadar dayanacağız'

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, demir ve çimentoya gelen zamları anında fiyatlara yansıtma niyetinde olmadıklarını belirterek, “Herkesin şu dönemi kenetlenip gayret içinde geçirmesi gerekiyor. Mücadelede herkesin topyekün birleşmesi lazım. Biz üreticiler olarak zamlara dayanabileceğimiz kadar dayanacağız ve şu an zam yapma niyetinde değiliz. Vatandaşımız da bu fırsatı kaçırmasın. Zamlar yansıtıldığında bu fiyatlarda konut bulamazlar” diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Selçuk Bayraktar tepki gösterdi: Şam şeytanları gibi tepinmeye devam edebilirsiniz...