İnsanlar evcil hayvanlarının reçeteli ilaçlarını kullanıyor

Araştırmacılar, çevrimiçi incelemelerin ardından insanların kendi hastalıkları için balık antibiyotikleri kullandığını ortaya çıkardı. Evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarına yönelik reçeteli ağrı kesici ilaçları kullandıklarına dair bilgiler de araştırmada yer aldı. Uzmanlar, veterinerler tarafından evcil hayvanlar için reçete edilen ilaçları kullanan kişilerden ciddi sağlık sonuçlarının ortaya çıkabileceğini söylüyor.

24 Aralık 2019, Salı 13:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

ABD'de yaşayan Kathleen Pancake isimli kadın, yeni kısırlaştırdığı köpeğini arabasına koyarken belini incitti. Dayanılmaz bir şekilde ağrı çeken kadın, doktorların 'başkasının kullandığı ilacı kullanmayın' tavsiyesini hiçe saydı. Pancake, veterinerin köpeği için verdiği ağrı kesicilerden bir tane içti. Kathleen Pancake isimli kadının yaptığı bu davranış, büyük bir gerçeği gözler önüne serdi.

Evcil hayvan sahipleri, hastalandıkları zaman iyileşmek için evcil hayvanlarının ilaçlarını kullanıyor.

Bilinen vakalar hala az olmakla birlikte Amerikan Eczacılar Derneği, 6 aylık bir araştırmanın ardından, Amerikalıların doktorlarını tıbbi harcamalarını azaltmaları için görmek yerine balık antibiyotikleri aldığını bildirdi. Çalışma henüz bilimsel bir kaynakta yayımlanmadı.

South Carolina Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden Brandon Bookstaver ve ekibi reçetesiz olarak satılan ve insanların kullandığı ilaçlardan daha ucuz olan balık antibiyotiklerini inceledi.

Bookstaver 'Tüketicilerin küçük ama önemli bir yüzdesinin balık antibiyotiklerini kendilerinin kullandığı görülüyor' dedi.

Bu durum ilk kez Rachel Sharp'ın, Planetary Tarantella isimli kıyamet sonrası hayatta kalma konusunu işleyen kitabında rastlandı. Rachel Sharp, balık antibiyotiklerini insanların hayatta kalmak için kullandığını keşfettiğinde, bunu sosyal medya hesabında paylaştı.

Sharp, incelemelerde şoke olduğunu, ancak kronik hastalıklarla yaşayan bir kişi olarak, insanların deneyimlerine ait örnekleri paylaşmaya zorlandığını söyledi. Attığı tweet ise viral haline geldi.

'Tıbbi bakımın mümkün olmadığı bir gelecekte balık antibiyotiklerinin stoklanmasını öneren kıyamet hazırlayıcı blogları var. Yapılan incelemeler o geleceğin zaten şu an yaşandığını gösteriyor' dedi .

Hayvan ilaçlarıyla gelen tehlike

Hayvan ilaçlarıyla gelen tehlike

Köpeğinin ilacını içen Kathleen Pancake konusuna dönersek, o bunu ilk kez yapmadığını söylüyor. Doktorların pahalı olması ise onu bu yola iten sebeplerin başında geliyor. Ancak yine de tıbbi bir uzmana bu durumu sorduğunu belirtiyor:

'Sana bunu yapmanı söyleyemezler. Ama sana zarar verip vermeyeceğini söyleyebilirler. Tabi sizin durumunuzu bilen bir tıbbi uzmanla bu konuyu konuşmanız daha yardımcı olur.'

Amerikan Eczacılar Derneği Başkanı Michael Ganio, 'Herhangi bir reçeteli ilacı, bir sağlık uzmanından uygun bir teşhis koymadan almak tehlikeli olabilir. Bu durum, antibiyotik kullanımında, ciddi bir enfeksiyon için uygun olmayan tedavi anlamına gelebilir' dedi.

Ganio, çalışmada gösterilen olayların az olmasına rağmen, bunun bir sürpriz yaşandığını söylüyor.

'Yapılan araştırmada, balık antibiyotikleri kullanan insanların sayısı düşüktü ancak bu beni yine de şaşırttı. Balık antibiyotikleri kullanmanın birçok nedenini söyleyebilirim. Birincisi, sağlık hizmeti sağlayıcısına zamanında erişim eksikliği, genel kolaylık veya doktor ziyaretinin ve reçeteli ilaçların maliyeti'

Ancak Ganio, insanları hayvanlara yönelik ilaçlardan uzak durmaya çağırıyor.

“İlaç tedarik zincirinin doğruluğu ve güvenliği son derece önemlidir. Sahte veya kontamine insan ilaçları ve besin takviyeleri hakkındaki endişeler gerçektir ve federal yasa ve yönetmeliklerle sonuçlanmıştır.

Balıklara yönelik ürünler bu korumaların hiçbirine sahip değildir ve insanlar tarafından alındığında bir risk teşkil eder. Hastalar yalnızca kalifiye, lisanslı bir doktor tarafından reçete edilen ve lisanslı bir eczaneden dağıtılan reçeteli ilaçları almalıdır.'

Kaynak: Healtline

Posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Dünyadaki en nadir 9 köpek cinsi