İnsanlar sizi sadece 2 özelliğinize göre yargılıyor

İnsanları yargılama durumunu genellikle bilinçli olarak yapmayız içgüdüsel olarak yapmış olduğumuz bu durumu neredeyse hepimiz yapıyoruz. Harvard Üniversitesi’nde çalışan bir psikoloğa göreyse, insanlar sizi iki ölçüte göre yargılıyor. Peki, siz karşınızdaki insanda nasıl bir izlenim bırakıyorsunuz?

17 Ekim 2019, Perşembe 13:01 Son Güncelleme:
A A
15 yıllık bir araştırma

15 yıllık bir araştırma

Harvard İşletme Fakültesi’nde profesör olan Amy Cuddy,ilk izlenimler konusunda uzman bir isim. Bu etkileşimler üzerinde Susan Fiske ve Peter Glick ile birlikte 15 yıldan uzun bir süre araştırma yapmış.

En çok satanlar arasına giren ve "Görünüş: En Cesur Halinizle, Yaşadığınız En Büyük Zorlukların Karşısına Çıkın" isimli bu kitapta yeni biriyle tanıştığınızda kendinize sormanız gereken 2 soruyu açıklıyor.

Bu sorular:

  • "Bu kişiye gerçekten güvenebilir miyim?"
  • "Bu kişiye saygı duyabilir miyim?"

Psikologlara göre bu soruları kendinize sormak, birinin samimiyetini ve zekâsını değerlendirmenin bir yöntemi. Kişinin amacı, bu sorulara evet cevabını vermek.

Zekadan önce samimiyet önemli

Zekadan önce samimiyet önemli

Cuddy’ye göre insanlar, genelde kişinin zekâsına iş yeri ortamında daha çok önem veriyor. Ancak iş zekâsından önce samimiyetin daha önemli olduğunu belirtiyor. Cuddy, “Hayatta kalmamız için bir kişinin güvenimizi hak edip etmediğini bilmek daha önemlidir.” diyor.


Bu durumu da şu örnekle açıklıyor; iş yerinde işinde çok iyi olan bir arkadaşınızı düşünün, ancak buz gibi soğuk birisi. Bu durum sizler içinde itici bir özellik değil mi? Eğer söz geçirmeye çalıştığınız kişi size güvenmezse onun için yapabileceğiniz pek bir şey yok.


Hatta manipülatif görünüp şüphe bile çekebilirsiniz. Cuddy. “Sıcak, güvenilir olmasının yanında yetenekli de olan biri hayranlık uyandırır. Fakat sadece güven oluşturduktan sonra; yeteneğiniz, bir tehditten ziyade bir armağan haline gelir.”

Fiziksel görünüm nasıl etkiliyor?

Fiziksel görünüm nasıl etkiliyor?

Daha sonra ise, “kitabı kapağıyla yargılama” bölümü olan fiziksel yargılamadan bahsediyor.


Morgan Freeman olmadığınız sürece, fiziksel görünümünüz hakkındaki hiçbir şey; birinin gerçekten size güvenmesine veya saygı duymasına sebep olmayacaktır. 


Brandeis Üniversitesi’nde çalışan psikolog Leslie Zebrowitz’in 2017 yılında yaptığı bir çalışmaya göre insanlar, yüzünüzü yargılarken dört tane ipucunu analiz ediyor. Bunlar ise bebek yüzlülük, aşinalık, uygunluk ve duygusal benzeme olarak göze çarpıyor.


Bu etmenlerden bazılarını değiştirme şansınız yoksa bile en azından biraz gülümseyerek puanınızı yükseltebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...