İnsanların size yalan söylediğini nasıl anlarsınız?

İnsanlar birbirlerine çeşitli sebeplerden yalan söylerler. Bazen bir aşk ilişkisi içinde aldatma bazen de işe geç kalmakla ilgili daha basit konularda. Peki karşınızdaki insanın size yalan söyleyip söylemediğini anlamanın yolları var mı? Bilim insanlarına göre bu sorunun cevabı evet...

05 Aralık 2018, Çarşamba 12:20 Son Güncelleme:
A A
Ağızlarını kapamaya çalışırlar

Ağızlarını kapamaya çalışırlar

İnsanlar yalan söylerken genelde ağızlarını kaparlar. Ellerini ağızlarına götüren insanlar yalan söylüyor olabilir. Aslında bu şekilde iletişimlerini kesmek istediklerini göstermiş olurlar istemeden. Bu arada başlarına, karınlarına ve hassas bölgelerine de dokunabilirler çünkü kendilerini yalan söylerken savunmasız hissedeceklerdir.

Kendilerini tekrar eder ve çok fazla detay verirler

Kendilerini tekrar eder ve çok fazla detay verirler

Yalan söyleyen insanlar sessiz kalmakta zorlanırlar. Fazla konuşup yalanlarını detaylandırmak, fazladan bilgi vererek örtmek isterler. Bu da onları normal zamanlardan daha konuşkan yapar. Bu arada durumu toparlamak için zaman kazanmaya çalışırken aynı cümleleri tekrar etme eğilimi gösterirler. Siz susarsanız bu durum daha da şiddetlenecektir.


 

Her an kaçacakmış gibi...

Her an kaçacakmış gibi...

Yalan söyleyen insanlar, bilinçsiz bir kaçış rotası bulma girişimi ile oturuyorlarsa eğer vücutlarını kapıya doğru döndürür, ayakta olduklarında ise kapıya doğru yaklaşırlar. Bedenleri bilinçsiz bir kaçış hazırlığı içerisine girdiğinde, rahat bir pozisyondan tedbirli bir duruşa geçebilirler.

Sözleri ve beden dilleri çelişir

Sözleri ve beden dilleri çelişir

Söylediği şeylerle vücut dili arasındaki uyumsuzluk muhtemelen yalan söylemesinden kaynaklanıyordur. Üzücü bir şeyden bahsederken farkında olmadan gülümseyebilir ya da bunun tam tersini yapabilir. Dikkatle izlerseniz fark edebilirsiniz.

 

Nefes alışverişleri değişir

Nefes alışverişleri değişir

İnsanlar yalan söylemeye başladıklarında, refleks olarak daha ağır nefesler almaya başlarlar; çünkü yalan söylemek, kalp atış hızında ve kan akışında değişiklik yaratır. Hatta bazen vücudun yalan söylemeye ağızdaki mukoza zarlarını kurutarak tepki vermesi ile konuşmakta güçlük çekerler.

Tipik göz hareketlerinde değişimler görülür

Tipik göz hareketlerinde değişimler görülür

Gözler ruhun aynasıdır derler. Gözler yalan söylediğimizin ipuçlarını da verebilir. Normalde konuşurken gözleri size ya da hatırlamaya çalıştığı bir şey varsa havaya doğru bakan bir kişi gözlerini yere eğiyorsa ya da kapı, pencere gibi çıkış noktalarına bakıyorsa yalan söyleme ihtimali fazladır.


Agresifleşirler

Agresifleşirler

Yalancılar, sohbet esnasında görünür bir sebep olmaksızın sinirlenebilirler. Zaman zaman saldırganlaşır ve size sinirlenmişcesine jest ve mimikleri olabilir.

Kıpırdanırlar

Kıpırdanırlar

Kişi ne kadar kendinden emin bir yalancı olursa olsun, yalan söylerken sürekli kıpırdanma eğilimi gösterir. Gergin olduğu, yalanının anlaşılacağı endişesi taşıyan kişi bunu sürekli kıpırdanarak dışa vurur. Saçları, kulakları, yüzüyle oynayabilir. Özellikle ayakları hareketlenebilir çünkü diğer maddelerde de gördüğümüz gibi hep kaçma eğilimi hissedecektir ve bu da vücudun ayaklara hareket sinyali yollamasına sebep olur...

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.