İnsanlığın bittiği an

Amerikan Adalet Bakanlığı, ülkenin en önemli güvenlik birimi olan CIA'in zanlılara sorgulama adı altında yaptığı insanlık dışı muameleyi bir raporla ortaya çıkardı

26 Ağustos 2009, Çarşamba 10:54
A A

Amerikan Başkanı Obama ocak ayında göreve gelir gelmez eski Başkan George Bush döneminde terör zanlılarının işkence ve kötü muamele gördüğü iddialarının soruşturulmasını istemişti. Obama’nın talimatıyla bir savcı Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA) ajanları hakkında soruşturma açmıştı. Amerikan Adalet Bakanlığı CIA’in işkencelerini anlatan raporu da yayınladı.

CEZAEVİ DEĞİL İŞKENCEHANE

Bakanlık, CIA’in sorgu tekniği olarak kullandığı işkence ve kötü muameleleri içeren raporun büyük bir kısmını sansürledi. Sansüre rağmen rapor CIA’in Küba’daki Guantamono gibi, yabancı ülkelerdeki cezaevlerindeki terör zanlılarına uyguladığı akıl almaz insanlık dışı muameleleri açıkça ortaya koydu. Bu cezaevlerinde 11 Eylül saldırısı ile Irak ve Afganistan işgalinde tutuklananlar vardı.

MATKAPLA KORKUTMUŞLAR

Raporda yer alan bilgiye göre CIA ajanları, sorgulanan bir zanlıyı, istedikleri bilgiyi vermemesi halinde annesine ve ailesine cinsel saldırıda bulunmakla tehdit ediyor. Bir başka sorgudaki zanlı da işbirliği yapmazsa çocuklarını öldürmekle tehdit ediliyor. Sorguya alınan zanlılar silah ya da matkapla korkutuluyor veya zanlı kusuncaya kadar yüzüne sigara dumanı üfleniyor.

İŞKENCEYİ SAVUNUYOR

CIA ise ısrarla bu insanlık dışı sorgulama yöntemlerini ülke güvenliğini korumak için yaptığını belirtiyor. CIA bu yöntemler sayesinde teröristleri ve terör planlarını ortaya çıkardığını savunuyor. Raporun yayınlanmasından sonra CIA Başkanı Leon E. Panetta, çalışanlarından yasalara uymalarını ve zanlılara yapılan insanlık dışı bu tür kötü muameleleri asla savunmamalarını istedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.