Insight nedir? Ne işe yarar? Mars'tan ilk görüntü geldi

6 ay önce yola çıkan Insight adlı NASA aracı Mars'a ayak bastı ve Kızıl Gezegen'den ilk görüntüleri paylaştı. Insight uzay aracının gece saatlerinde Mars'a ayak basmasıyla birlikte ilk görüntü de geldi ve ne işe yaradığı da araştırılmaya başlandı.

27 Kasım 2018, Salı 08:58 Son Güncelleme:
A A
Insight nedir? Ne işe yarar? Mars'tan ilk görüntü geldi

İnsanlık 6 yıl sonra Mars'a bir uzay aracı daha gönderdi. Mars keşif aracı, 19 bin 800 kilometre hızla Mars atmosferine girdi. Yolculuk 6 ay sürdü. NASA Insight'ın ilk görüntülerini ise dünyayla paylaştı. Bu muhteşem gelişmeyle birlikte Insight'ın ne işe yarayacağı da merak edilmeye başlandı.

INSIGHT'IN GÖREVİ NE?

Yaşam dedektörleri bulunmayan InSight uzay aracı, gezegende herhangi bir yaşam belirtisi aramayacak.

Bugüne kadar Mars'la ilgili tüm araştırmalar gezegenin yüzeyiyle sınırlı kalmıştı. Yeni keşif aracı, gezegende 4,5 milyar yıldır neler yaşandığını araştıracak.

InSight'ın görevi Mars üzerinde gezip örnek toplamak olmayacak. Görev süresi boyunca aynı yerde duracak olan uzay aracı, sondaj yoluyla Mars'ın yeraltı yapısını inceleyecek.

Mars'taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

NASA ayrıca InSight'ın Mars'ı bir 'zaman makinesi' gibi kullanacağını da söylüyor: "Mars Dünya ve Venüs'ün üçte biri kadar büyük. Daha az enerji barındırıyor ve birçok anlamda aslında bir fosil gezegen. Güneş Sistemi'nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı."

Mars'ın katmanlarının incelenmesi, sadece Mars konusunda değil, diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulguların elde edilmesini sağlayacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.