İnşirah suresinin anlamı ve Türkçe okunuşu! Meali, fazileti ve tefsiri

Duha Suresi’nden sonra nazil olan İnşirah Suresi, Kur’an-ı Kerim'in 94. suresidir. İnşirah kelimesi şerh sözcüğünden türetilmiştir. Şerh, genişletmek ve açmak anlamına gelirken, İnşirah, kalpte hissedilen ferahlık ve iç huzuru demektir. Suretinin ilk ayetinde Hz. Muhammed'in kalbinin açılıp genişletilmesinden bahsedildiği için sureye bu isim verilmiştir. İnşirah Suresi Türkçe okunuşu, meali, fazileti ve tefsiri...

22 Kasım 2021, Pazartesi 12:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İnşirah suresinin anlamı ve Türkçe okunuşu

İnşirah suresinin anlamı ve Türkçe okunuşu

8 ayetten oluşan İnşirah suresi, Kuran-ı Kerimdeki en kısa surelerden biridir.

İnşirah suresi okunuşu:

Elem neşrah leke sadrek, Ve vada'na 'anke vizreke, Elleziy enkada zahreke, Ve refa'na leke zikreke, Feinne me'al'usri yüsren, İnne me'al'usri yüsren, Feiza ferağte fensab, Ve ila rabbike ferğab.

İnşirah suresinin anlamı

  1. Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
  2. Ağır gelen yükü senden çekip almadık mı?
  3. Ki o yük senin belini bükmüştü.
  4. Ve biz senin şanını yüceltmedik mi?
  5. Demek ki, her zorluğun mutlaka bir kolaylık var.
  6. Zorluğun yanında muhakkak bir kolaylık var.
  7. O halde bir işi nihayete erdirir erdirmez hemen başka bir işe koyul.
  8. Ve yalnızca Rabbine yönel. 

İnşirah suresinin meali ve fazileti

İnşirah suresinin meali ve fazileti

İnşirah Suresi, doğrudan Hz. Muhammed'e hitap eden surelerden biridir. Bu sure son peygamber Hz. Muhammed'e ve sahabesine güç ve destek vermek için nazil olmuştur. Kendisini ümitsiz ve yalnız hisseden Müslümanların 33 kez İnşirah suresini okumaları önerilir. Bu sure kalpleri ferahlatır ve manevi sıkıntıları dindirir. İman eden kulların maneviyatını güçlendirir.

İnşirah Suresi'ni okuyan müminler, bu dünyadaki sıkıntıların sonsuza kadar sürmeyeceğini, dünyanın fani, ahiretin ise ebedi olduğunu hatırlar. 8 ayetten oluşan İnşirah suresi, Kuran-ı Kerimdeki en kısa surelerden biridir. İnşirah suresinin Arapçası ya da Türkçesi kolayca ezberlenebilir ve günlük namazlarda okunabilir. 

 İnşirah suresinin tefsiri

İnşirah suresinin tefsiri

İnşirah Suresi iniş sırasına göre 12. suredir. Hz Muhammed peygamberliğini ilan ettikten sonra Mekkeli müşrikler onunla alay etmiş ve İslamiyet'i seçenlere işkence yapmıştır. Bu ayet, ilk Müslümanlara yapılan baskılar gitgide arttığı için sıkıntı çeken Hz Muhammed'e manevi destek vermek için indirilmiştir.

1. Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?

Surenin ilk ayetinde Hz. Muhammed'in göğsünün açılıp genişletildiğinden bahsedilir. Tamamen mecazi bir ifade olan bu cümlede Hz. Muhammed'in tüm günahlardan münezzeh olduğu bildirilir. O, başka bir ayette de bildirildiği üzere güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiş olan son peygamberdir.

2. Ağır gelen yükü senden çekip almadık mı?

İnşirah Suresi’nin ikinci ayetinde ise Hz. Muhammed'e gelen ağır yükten bahsedilir. Bu ağır yük Allah katından indirilen vahiylerin insanlara bildirilmesi yani elçilik görevidir.

3. Ki o yük senin belini bükmüştü.

Tıpkı Hz. Muhammed gibi diğer bütün peygamberler de kavimleri tarafından dışlanmış, alay edilmiş, bazıları ise öldürülmüştür. Buna karşın onlar sonuna kadar mücadele etmiş ve Allah'tan gelen ilahi mesajları tebliğ etmeye devam etmişlerdir.

4. Ve biz senin şanını yüceltmedik mi?

Hz. Muhammed'e peygamberlik görevini son nefesine kadar sürdürmüş 23 yıl boyunca nazil olan Kur'an ayetlerini önce Mekkelilere sonra tüm insanlığa duyurmuştur.

 İnşirah suresinin tefsiri

İnşirah suresinin tefsiri

5. Demek ki, her zorluğun mutlaka bir kolaylık var.

6. Zorluğun yanında muhakkak bir kolaylık var.

Surenin 5. ve 6. ayetinde zorluktan sonra muhakkak bir kolaylığın olduğu bildirilir. Ayetin iki kez tekrar edilmesinin nedeni kolaylığa vurgu yapmak içindir. Bakara suresinin 286. ayetinde de bildirildiği üzere Allah hiçbir kulunu gücünün yetmeyeceği bir şeyle yükümlü tutmaz. Bu nedenle, takva ehli mümin kullar peygamberlerin izinden giderek sonuna kadar sabreder. Allah'a ve peygamberlere iman edenler, bu dünyanın gelip geçici olduğunu asıl yurtlarının ebedi olarak kalacakları ahiret yurdu olduğunu bilirler.

İslam inancına göre bu dünya bir imtihan yeridir. Her insan hayatı boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşır. Önemli olan bu zorluklara karşı sabırlı olmak, nefsine yenik düşmemek, haramdan uzak durmak ve Allah'ın emirlerine uymaktır. Birçok ayette de sık sık vurgulandığı üzere Allah sabredenlerle beraberdir.

7. O halde bir işi nihayete erdirir erdirmez hemen başka bir işe koyul.

Surenin 7. ayetinde insanın bir işi bitirir bitirmez başka bir işe geçmesi gerektiği bildirilir.

8. Ve yalnızca Rabbine yönel

Surenin 8. Ve son ayetinde ise Rabbine yönel emri vardır. Hamd ve şükür her şeyi yoktan var eden Allah'adır. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kuşluk namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Kaç rekattır, hangi sureler ve dualar okunur?