Instagram filtreleri yeni mi çıktı sandınız? 1500’lü yıllardan beri filtre kullanan 8 soylu

Instagram filtreleriyle burnunu küçülten, yanaklarını çıkıklaştıran, boyunu uzatan ilk nesil biziz sanarken bir de ne görelim; bu filtreler 1500'lü yıllardan beri varmış. Portrelerini çizdiren asiller çizen ressama yüzlerinde ve vücutlarında özellikle değiştirmek istediği yerleri belirtip bu kısımları daha güzel çizmesini emredermiş. Üstelik bu emre uymadığı için kellesi uçan ressam sayısı da oldukça çok. Biz kendimizi beğenmediğimiz filtreyle görünce hemen geçebiliyoruz neyse ki; bir de onların tarihi dönemlerden getirdikleri filtreleri görelim.

13 Ekim 2020, Salı 14:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte

Solda filtre kullanan, sağda ise filtresiz duruşuyla Napolyon karşımızda. Her müzede, her tarihi kitapta onu heybetli ve yakışıklı şekillerde görmeye çok alıştığımız için filtre kullanmadan yakalamışken sizinle tanıştıralım.

Kutsal Roma İmparatoru V.Karl

Kutsal Roma İmparatoru V.Karl

1515 yılında henüz filtrelerle tanışmamışken portresini çizdirdiği için bir hayli üzgün olabilir bu destansı imparator. Çünkü 1532'de yüzünde beğenmediği tüm yerleri düzeltmenin bir yolunu bulmuş.

Hürrem Sultan

Hürrem Sultan

Hürrem Sultan seni öyle iyi anlıyoruz ki; o yıllarda bizim de portremizi yapmak isteseler biz de bi 30 kilo eksik çizdirmeyi isterdik. Hürrem Sultan Facetune'un ilk yaratıcısı sayılan bu ressamla çalışmayı bırakmasa belki de soldaki gerçek portresiyle hiç karşılaşmazdık.

İspanya Kralı 2. Charles

İspanya Kralı 2. Charles

Kral Charles ise daha çok beğenmediği fiziksel özelliklerini değil de ruh halini değiştirtmek için filtre kullanmış gibi. Onu daha mutlu gösteren bu filtre; tıpkı bizim de bugün hala yaptığımız mutsuzken köpek dili çıkartan, ağzımızdan gökkuşakları akıtan filtrelerin atası gibi.

George Washington

George Washington

Amerika'nın kurucusu George Washington da yüzüne nur indirtip, çenesini daha maskülen gösteren bir filtre tercih etmiş. O yıllarda Twitter'daki @estetikfacts hesabı aktif olsaydı bu olay hemen ortaya çıkardı aşırı eminiz.

Klevesli Anne

Klevesli Anne

İngiltere Kralı 8.Henry'nin 6. eşi olan Anne, evliliklerinin başlamasından kısa bir süre sonra kral tarafından beğenilmeyip "kızkardeş" ilan edilmiş ve ardından boşanmaları gerçekleşmiş. Bir kadının başına gelecek talihsiz olaylardan biri olduğu için bu olayın hemen ardından Anne'in bu mükemmel filtre tercihini sonuna kadar destekliyoruz. Biz de sevgilimizden ayrılınca bol highlighterlı, yüz gerdirmeli filtreleree düştüğümüz için hiç yadırgamadık.

Komutan Oliver Cromwell

Komutan Oliver Cromwell

Ünlü savaşçı ve destansı bir komutan olan Oliver Cromwell ısrarla beni olduğum gibi resmedin dese de savaştaki üstün başarıları nedeniyle onu çizenler hep daha heybetli ve daha yakışıklı çizmeye çalışmışlar. Kısacası biraz istemeden filtre kullanımı olmuş. Bu da tıpkı arkadaşı Seda Sayan'ın yanında istemese de baştan aşağı Facetune a bulanan Safiye Soyman'ı hatırlattı bize.

Sürpriz son; Donald Trump

Sürpriz son; Donald Trump

Donald Trump da kendi portresini çizdirirken biraz gerçeklik algısından uzaklaşmak istemiş olacak ki ortaya pembe dizilerin jönü kıvamında bir yakışıklı çıkıvermiş. Üstelik bu tablo Trump'ın Palm Beach'teki yazlık evinin duvarında hala asılı duruyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Büyük göğüslere sahip kadınları rahat ettirecek 6 giyinme tüyosu