Instagram'a özel gölet yaptılar, kasabalarını kalkındırdılar

Endonezya’nın Cava Adası’ndaki bir gölet sosyal medyanın gücünü ve aslında bizlerin de ona olan bağımlılığını ortaya koyması açısından çok ilginç bir örnek haline geldi. 'Instagram göleti' olarak anılan bu yer sadece ve sadece 'like' almak için var...

03 Ekim 2019, Perşembe 09:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Endonezya’nın Cava Adası’ndaki kasabada yer alan bir gölet, birkaç yıl öncesine kadar çamaşır yıkama noktasıydı. Sadece 70 metre uzunluk ve 30 metre genişliğindeki göletin içinde onlarca yaşam formu olduğu belirlendi. ‘Umbul Ponggok’ isimli gölet temizlendi.

PARA BASIYORLAR

PARA BASIYORLAR

Sosyal medyanın gücünden faydalanan kasabalılar, göleti turizm merkezi haline getirdi. Kişi başı 1 dolardan göletin içinde ‘beğeni’ garantili poz hizmeti vermeye başladılar. Para basan gölet gelirinin yüzde 40’ı kasabalılar arasında paylaşılıyor.

2.5 metre derinlikteki gölette fotoğrafları, profesyonel dalgıç ve fotoğrafçılık eğitimi alan eğitimi alan kasabalılar çekiyor. Gölet, çiftler için sıradışı düğün hatırasına ev sahipliği yapıyor.

İnsanların akıllarına gelen her türlü çılgın pozla fotoğraf çektirdiği bu gölete dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akımı yaşanıyor. Bu durum aslında sosyal medyanın olumsuz tarafları olduğu kadar olumlu yanlarını da düşünmemiz gerektiğini de ortaya koyan bir durum yaratıyor.

Bir kasabanın kalkınmasına, o kasaba yaşayan ve daha önce daha sıkıntılı bir durumda olan bölge yerlilerinin kazanç sağlamasına, iş sahibi olmalarına, daha önce kirlilik yaratan bir su birikintisinin artık temiz olmasına, bu anlamda çevreye katkı sağlanmasına, turizmin artmasına katkısı olan bu durum aynı zamanda insanları mutlu eden bir duruma dönüşüyor.

E hal böyle olunca da sosyal medya çılgınlığı bazen kötü bir şey olmayabilir diye düşünmeye başlıyoruz. Ne dersiniz? Siz olsanız düğün fotoğraflarınızın bu gölette çekilmesini ister miydiniz?

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere sokaklarını yabani keçiler bastı