İnternet müzik dinleme alışkanlıklarımızı değiştirdi, şarkılar kısaldı

Siz de muhtemelen dünyadaki diğer pek çok insan gibi müziği artık internet üzerinden, her an elinizde olan telefonunuz ya da tabletinizden dinliyorsunuz. Peki dinlediğiniz şarkıların son yıllarda geçirdiği değişimin farkında mısınız? İşte müzik dinleme alışkanlığımız ve kısalan şarkılarla ilgili ilginç bilgiler...

02 Ekim 2019, Çarşamba 11:46
A A

Spotify, iTunes, Youtube... Siz müziğinizi hangi yoldan dinliyorsunuz? 2000'li yıllardan beridir hayatımızda olan ve müzik adına birçok şeyi değiştiren bu yeni alışkanlıklar en sonunda şarkıları da dönüştürdü. Dinlediğiniz şarkılarda son yıllarda meydana gelen değişikliklerin farkında mısınız?

Amerika'da yapılan araştırmalar dinlediğimiz şarkıların sürelerinin kısaldığını ortaya koyuyor. Bunun sebebininse o şarkıları dinleme şeklimizdeki değişiklikten kaynaklandığı söyleniyor. Bunu kanıtlamak içinse Kendrick Lamar, Drake, Kanye West, Nicki Minaj gibi isimlerin yaptığı son albümler incelenmiş. Ve bu çok dinlenen şarkıcıların eski albümlerindeki şarkılarla yeni albümlerindeki şarkıların süresi karşılaştırılmış.

Ortaya çıkan sonuç oldukça çarpıcı: Şarkıların süresi her geçen yıl ve her yeni albümde kısalıyor. Eskiden 5 dakikalık, hatta daha uzun süren şarkılar bile yapılırken artık şarkı süreleri 2.5-3 dakika arasında. Üstelik bu sadece çok satan rap şarkıcıları için değil tüm tüler, örneğin country şarkıları için bile geçerli. Peki bunun sebebi ne?

Spotify, iTunes, Youtube gibi başta saydığımız platformlar müziği bize 'streaming' denen, dilimize 'akış/sürekli akış' olarak çevirebileceğimiz bir şekilde, online yani internet üzerinden gönderiyor. Bu güzel bir teknolojik yenilik bizler için ve hayatlarımızın parçası haline çoktan geldi bile.


Ancak bu durum bir başka probleme yol açıyor: Bu şarkılar için müzisyenlere ödenen telif ücretleri. Gerek şarkıcılar gerekse bu telifleri ödeyen taraflar şarkıların çok uzun olduğunda atlandığını, uzun şarkıların daha sık dinlenmeden ya da yarım bırakılarak geçildiğini fark etmişler.

Bu durumda ekonomik olarak tüm tarafları zorda bırakabilecek şartlar ortaya çıkarıyor. Kısalan şarkı sürelerinin en büyük sebebi ekonomik yani. Zaten bir şey bize kendini çok daha hissettirmeden bir kez değişime uğrayınca yine hisseldilmeden kabullenilmesi de çok uzun sürmüyor. Siz hiç etrafınızda şarkı sürelerinin kısalığından şikayet eden birini gördünüz mü?


Fakat şarkılarla ilgili bir sorun daha var. Süreleri kısalan şarkıların bununla paralel olarak müzikal zenginliği, enstrümantal çeşitliliği, sözlerinin derinliği de değişiyor. Ve kolayca tahmin edebileceğiniz gibi bu değişim olumsuz yönde ilerliyor.


Umarız bu gidişe başta şarkıların yaratıcıları olmak üzere herkes bir dur der ve biz müzikseverler de aldığımız hazdan hiçbir zaman vazgeçmek zorunda kalmayız.

Sıradaki haber yükleniyor...