İnternet'te akıl sağlığını korumanın 10 yolu!

Çok değil, 20 yıl öncesine kadar hayatımızın hiç de bu kadar merkezinde olmayan bir icadı bugün elimizden alsalar ne yaparsınız? Evet, İnternet'ten bahsediyoruz... Peki ya İnternet bir yandan tüm hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan da akıl sağlığımızı tehlikeye atıyor olabilir mi? İşte nedenleri ve sonuçlarıyla İnternet'te akıl sağlığını korumanın 10 yolu!

05 Aralık 2021, Pazar 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İnternet sadece iş veya eğitim amacıyla değil hem dünyada hem de ülkemizde olan bitenleri takip etmek, hatta sevdiklerimize dair gelişmeleri öğrenmek için vazgeçemeyeceğimiz icatlardan biri. Artık elimiz kolumuz o. Ancak İnternet bir yandan bize hemen o anda haber alma konforu verirken bir yandan da kendisine bağımlı hale getiriyor. Onsuz adım atamaz hale geliyoruz.


Bir diğer yandan 7/24 felaket haberlerinin sıralandığı İnternet yüzünden huzurlu bir şekilde yaşayamaz hale geldik. Çok değil, sadece birkaç saat İnternet'ten uzak kalsak gündemden düşüyoruz. Peki bu kadar haber bombardımanı arasında akıl sağlığımızı nasıl koruyacağız?


Nevrotik Bir Gezegenden Notlar adlı kitabın yazarı İngiliz Roman Yazarı ve Gazeteci Matt Haig, kitabının bir bölümünde tüm bunların yanında akıl sağlığımızı nasıl koruyacağımıza dair notlar paylaşmış.


İşte Matt Haig'in "İnternette akıl sağlığını korumanın yolları: Çok zor oldukları için benim de nadiren uyabildiğim 10 ütopik emir" başlıklı yazısından notlar...

1. İnternet'ten belli aralıklarla uzak durun

1. İnternet'ten belli aralıklarla uzak durun

Milliyet Yazarı Şükrü Andaç'ın Matt Haig'in notlarından yola çıkarak yazdığı köşesinde Haig'in notlarının başında "arada bir perhize girin" geliyor.

Haig, "özellikle sosyal medyadan uzak durun" diyor ve devam ediyor:

Sizi kendinize çeken sağlıksız aşırılıklara karşı direnin. Kendiniz dizginleme kaslarınızı güçlendirin.

2. İnternet'te hastalık belirtileri araştırmayın

2. İnternet'te hastalık belirtileri araştırmayın

Akşam yemeğinden önce öleceğinize inanarak yedi saat geçirmek istemiyorsanız İnternet'ten hastalık belirtilerini araştırmayın.

3. Sürekli çok iyi görünmek zorunda değilsiniz!

3. Sürekli çok iyi görünmek zorunda değilsiniz!

Unutmayın, nasıl göründüğünüz kimsenin umurunda değil. Onlar kendi dış görünümlerine takmış durumda. Dünyada yüzünüzü dert eden sizden başka hiç kimse yok.

4. İnternet'in gerçeklik algınızı bozmasına izin vermeyin!

4. İnternet'in gerçeklik algınızı bozmasına izin vermeyin!

"Gerçek gibi görünenin gerçek olmayabileceğini unutmayın. Yazar Willam Gibson “siber uzay” terimini ilk kez 1982’de “Burning Chrome” isimli öyküsünde kullandığında bunu, “karşılıklı mutabakata dayalı sanrı” şeklinde tanımlamıştı.


Kendimi teknolojiye fazla kaptırdığımda bu tanım işime yarıyor. Bu durum dijital olmayan hayatımı etkilemeye başladığında...


İnternet'in tamamı gerçek dünyanın bir adım dışındadır. İnternet'in en güçlü yanları, çevrimdışı dünyanın yansımalarıdır ama dışarıdaki dünyanın simülasyonları, dış dünyanın kendisi değildir. Yalnızca İnternet'tir ve daha fazlası olamaz.


Evet, orada gerçek dostlar edinebilirsiniz. Ama dijital olmayan gerçeklik, hala o dostluklar için yararlı bir sınama alanıdır. İnternet'ten dışarı -bir dakikalığına, bir saatliğine, bir günlüğüne ya da bir haftalığına- adım attığınız anda, İnternet'in aklınızdan ne kadar çabuk uçup gittiğine şaşırıyorsunuz."

5. İnternet'te karşılaştığınız insanları paylaşımları nedeniyle yargılamayın

5. İnternet'te karşılaştığınız insanları paylaşımları nedeniyle yargılamayın

"İnsanların sosyal medya paylaşımlarından ibaret olmadığını unutmayın. Bir gün içinde aklınızdan kaç kez çelişkili düşünceler geçtiğini düşünün. Hayat boyu kaç kez birbirinden farklı ve çelişkili duruşlar sergilediğinizi düşünün."

İnternet'teki fikirlere tepki verin ama bir anlık izlenimin bir insanı tümüyle tanımlamasına izin vermeyin. 'Kozmik açıdan bakınca', demiş fizikçi Carl Sagan, 'her birimiz değerliyiz. Bir insan sizinle aynı görüşte değilse bile bırakın, yaşasın. Yüz milyarlarca galaksi içinde, onun bir eşini bulamazsınız'.

6. Nefret ettiğiniz insanları takip etmeyin!

6. Nefret ettiğiniz insanları takip etmeyin!

Birini sırf nefret ettiğiniz için takip etmeyin. Bu 2018 yılı başından beri kendime verdiğim bir söz ve şimdiye kadar da işe yaradı.


Nefret ettiğiniz insanları takip etmek haklı öfkenize bir odak noktası kazandırmıyor. Öfkeyi daha da körüklüyor. Tuhaf bir şekilde öfke, sizinki dışında sadece aşırı uçtaki görüşlerin bulunduğu hissini yaratarak kendi “yankı odanızı” güçlendiriyor.


Sizi mutsuz eden şeylerin peşine düşmeyin. Kendi değerinizi başkalarına göre belirlemeyin. Kendinizi karşı olduklarınıza göre tanımlamaya çalışmayın. Yandaş olduklarınıza göre tanımlayın. İnterneti de bu şekilde kullanın.

7. Beğeni, favori, takip edilme sayılarına takılmayın!

7. Beğeni, favori, takip edilme sayılarına takılmayın!

Reyting topuna hiç hiç girmeyin. Amazon, TripAdvisor’daki eleştiriler olsun, fotoğrafların, durum güncellemelerinin ve tweet’lerin etkileşim oranı olsun; İnternet reytingi çok sever. Beğeniler, favori eklemeler, bir tweet’in kaç kez paylaşıldığı. Bunları boşverin. Reytingler sizin değerinizi belirlemez. Kendinizi onlara göre yargılamayın.


Herkesin sizi sevmesi için dünyadaki en sıkıcı, en şahsiyetsiz insan olmanız gerekir. William Shakespeare‘ın gelmiş geçmiş en büyük yazar olduğu söylenebilir. Ancak Goodreads’de 3.7 gibi sıradan bir ortalama puanı var.

8. Keşkelerinizi azaltın, olabildiğiniz sizden memnun olmaya çalışın!

8. Keşkelerinizi azaltın, olabildiğiniz sizden memnun olmaya çalışın!

Hayatı kaçırdıklarınıza yanarak boşa harcamayın. Budistlik etmek istemem ama -ya da peki, biraz edeyim- hayatta yaptıklarınızdan değil, olabildiğiniz şeyden memnun olmak makbuldür.

9. İnternet için hiçbir şeyi ertelemeyin

9. İnternet için hiçbir şeyi ertelemeyin

Matt Haig, burada gerçekten önemli bir konuya değiniyor ve " İnternet için tek bir yemeği ya da uykuyu ertelemeyin" diyor.


İnternet'te vakit geçirmek için hiçbir şeyi ötelemeyin!

10. Algoritmalara direnin!

10. Algoritmalara direnin!

Matt Haig, son olarak "Algoritmalara direnin" diyor ve devam ediyor ve İnternet'e karşı şu maddeleri sıralıyor:

  • Sizin kendinizin bir karikatürü olmaya yönlendirmelerine izin vermeyin.
  • Pop-up reklamları kapatın.
  • Yankı odanızdan dışarı çıkın.
  • Anonimliğin sizi çevrimdışıyken olmaktan utanacağınız birine dönüştürmesine izin vermeyin.
  • Demografik bir unsur değil, bir gizem olun.
  • Bir bilgisayarın asla tam tanıyamayacağı biri olun.
  • Robotlaşma eğilimine karşı direnin. İnsan kalın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2022 için yepyeni bir sayfa açın ve yeni yılda sil baştan yenilenin!