Irak Ordusu: Musul'un doğusunu DEAŞ'tan aldık

Irak Ordusu, Musul'un doğusunu terör örgütü DEAŞ'ın elinden geri aldığını açıkladı ve kentin batısını da ele geçirmek için hazırlıkların sürdüğünü açıkladı. Musul, Irak'ta DEAŞ'ın elinde tuttuğu son kent...

18 Ocak 2017, Çarşamba 16:49
A A
Irak Terörle Mücadele yetkilisi Talip Şigati, gazetecilere yaptığı açıklamada, kenti ikiye bölen Dicle Nehri'nin doğu yakasını ele geçirdiklerini belirtti. Hükümet güçleri, geçen ay başlattıkları yeni saldırı dalgasında Musul'un doğusunda hızla ilerlemeyi başardı.
 

DEAŞ'IN ELİNDE TUTTUĞU SON KENT


Irak'ın en büyük ikinci şehri olan Musul, DEAŞ'ın Irak'ta elinde tuttuğu son kent.

Talip Şigati, doğu Musul'un "kurtulduğu" haberini kentin doğusundaki Bartalla'da düzenlenen basın toplantısında verdi.

Musul'un ele geçirilmesi için operasyon geçen ekimde, kentin Kuzey ve Batı Irak'ın geniş kesimlerini ele geçiren DEAŞ tarafından alınmasından iki yıl sonra başlatılmıştı.

Son yıllarda Irak'ta düzenlenen en büyük askeri operasyona Peşmerge güçleri, Sünni aşiret güçleri ve Şii milisler katılıyor. Operasyonda ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları ve askeri danışmanlar da yer alıyor.
 

100 BİN MÜLTECİ


Musul operasyonu, DEAŞ'ın yoğun direnişi karşısında başta yavaş ilerledi. Ancak hükümet güçlerinin Doğu Musul'daki son saldırılarında hızlı ilerleme kaydedildi.

Irak Ordusu geçen Cuma, DEAŞ teröristlerinin karargah ve Iraklı yetkililere göre kimyasal silah üretim tesisi olarak kullandığı Musul Üniversitesi kampüsünü ele geçirmek için oparesyon başlatmıştı.

Dar sokaklarla dolu eski şehrin bulunduğu Batı Musul, hala DEAŞ'ın kontrolü altında.

Şimdiye dek Musul ve çevresinde yaşayan 100 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı ve BM yetkilileri hükümet yanlısı güçler kente bastırdıkça bu sayının artacağı uyarısında bulundu.

BBC TÜRKÇE

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.