Irak'ta 18 Türk işçi kaçırıldı

Irak'ın başkenti Bağdat'ın Sadr bölgesindeki stat inşaatında çalışan Nurol Holding'e bağlı 18 Türk, üniformalı ve maskeli kişiler tarafından kaçırıldı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Irak makamlarıyla temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl olduğu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgiye sahip değil" dedi

02 Eylül 2015, Çarşamba 09:57
A A
Irak'ta 18 Türk işçi kaçırıldı

Associated Press'e bilgi veren Iraklı yetkililer, söz konusu 18 kişinin, Bağdat'ın doğusundaki Sadr bölgesinde spor kompleksi inşa eden Türk şirketi tarafından çalıştırılan işçi ve mühendisler olduğunu belirtti.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer35069","35069","201509","35069-356235.jpg","1", "0","Irak’ta çalışan 18 Türk kaçırıldı !");

Adının gizli kalmasını isteyen bir yetkili, silahlı kişilerin bugün şafak vakti şantiye alanına baskın düzenlediğini ve bekçilerin silahlarını alarak karavanlarda uyuyan işçileri arazi araçlarıyla götürdüğünü söyledi.

Reuters'a konuşan İşişleri Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan, olayın yerel saatle sabah 05:00'te Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Habibiye mahallesinde meydana geldiğini söyledi.

NUROL HOLDİNG'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Reuters haber ajansı, işçilerin Nurol Holding çalışanı olduğunu bildirdi.

Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, Bağdat'ta inşa ettikleri stadyumun şantiyesinde çalışan 18 kişinin bu sabah asker kıyafetli kişiler tarafından kaçırıldığını söyledi.

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Doğan, "Bağdat'ta bizim tarafımızdan yapılan stadyumun inşaatında çalışan 14 işçi, üç mühendis ve bir muhasebeci sabah 03.00'te asker kıyafetli kişiler tarafından kaçırıldı. Dışişleri Bakanlığı'nı bilgilendirdik" dedi.

Doğan ayrıca daha önce güvenlik endişeleri nedeniyle şantiyedeki personel sayılarını en az seviyeye indirdiklerini söyledi.

TÜRK İŞÇİLERİ AYIRIP GÖTÜRDÜLER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak'ta kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci olduğunu belirterek,

"Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik" dedi.

Bilgiç, düzenlediği haftalık basın toplantısında, "Şantiyeyi basan kişiler 18 Türk işçiyi alıp götürmüş. Olayın öğrenilmesinin hemen ardından Bağdat Büyükelçimiz Iraklı yetkililerle hemen temas etti. Şu aşamada ne için ve hangi saikle bu kişilerin alıkonulduğunu bilmek zor. Türk şirketiyle de temas halindeyiz. 18 Türk'ün arasında 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci var. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz."  dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...