Irak'ta başbakan yardımcısı linçten kurtuldu

Maliki hükümetini protesto eden Sünniler, Sunni başbakan yardımcısı Salih Mutlak'a 'hain' diye bağırdı, taş ve ayakkabıyla saldırdı

31 Aralık 2012, Pazartesi 00:11
A A

Irak'ın Anbar eyaletindeki Ramadi kentinde, Maliki hükümetini protesto eden Sünniler, tepkilerini Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak'a gösterdi.

Sünni Mutlak, gösteri düzenleyen protestoculara hitap etmek için Ramadi'ye gidince olaylar patlak verdi.

Mutlak'a ‘hain’ diye bağıran ve desteğini göstermesi için hükümetten ayrılmasını isteyen öfkeli göstericiler, ardından da başbakan yardımcısına taş ve ayakkabılar fılattı.

Mutlak'ın korumaları, göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı ve başbakan yardımcısının çevresinde çember oluşturdu. Ancak eylemcilerden bazıları, güvenlik durvarını aşıp Sünni politikacıyı yumrukladı. Korumaları yetersiz kalınca Mutlak'ın yardımına güvenlik güçleri yetişti. Başbakan yardımcısı, sivil bir araçla bölgeden uzaklaştırıldı. Olaylar sırasında göstericilerden ikisi yaralandı.

Salih Mutlak, çoğunluğunu Sünnilerin oluşturduğu Irakiye bloğunun kurmaylarından biri. Sünni Maliye Bakanı Rafe El İsavi'nin korumalarından 10'unun tutuklanması üzerine Ramadi'de eyleme başlayan Sünniler, Maliki'nin kendilerine yönelik politikaları ve hukuka aykırı tutuklamaları protesto ediyor.

ARAP BİRLİĞİ’NDEN ÇAĞRI

Öte yandan Arap Birliği, Irak hükümetinden, ülke bütünlüğünün ve uzlaşının sağlanması için halkın tüm kesimlerinin katılacağı bir diyaloğun oluşturulması çağrısında bulundu.

Arap Birliği Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Irak'ta yaşanan endişe verici gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilerek, Irak Hükümetinin, siyasetçilerin, aşiret reislerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve dini mercilerin mezhepsel söylemlerden uzak durması çağrısında bulunuldu.

Irak'ın istikrarı ve toprak bütünlüğünün korunmasının önemine dikkat çekilen açıklamada, her kesimden insanı kapsayacak ciddi bir diyaloğun başlatılması çağrısı yapılarak, güçlü ve demokratik Irak'ın inşasının gerekliliğine işaret edildi.

Ayrıca, son günlerde ülkenin çeşitli kentlerinde yönetim karşıtı gösteriler yapılırken, Bağdat ve Erbil hattındaki gerilim de devam ediyor.

NTV

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.