İran'dan Kerkük'te IKBY bayrağına tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi: "Kerkük'te Irak Devleti bayrağı dışında bir bayrağın asılması Irak anayasasına aykırıdır" dedi.

03 Nisan 2017, Pazartesi 17:25
A A
İran'dan Kerkük'te IKBY bayrağına tepki
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Kerkük'teki resmi binalara Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının çekilmesinin Irak anayasasına aykırı olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı'na ait internet sitesinde yer alan açıklamada Kasımi'nin, "Kerkük'te Irak Devleti bayrağı dışında bir bayrağın asılması Irak anayasasına aykırıdır." ifadelerine yer verildi.

Kasımi, IKBY bayrağının çekilmesini kanunlara aykırı ve gerilimi arttırıcı bir girişim olarak değerlendirdi.

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi olan Vali Necmeddin Kerim, Kerkük İl Meclisine Mart ayında bir yazı göndererek, nevruz kutlamaları dolayısıyla Kerkük'teki tüm kamu kurum ve kuruluş binalarına Irak bayrağının yanı sıra IKBY bayrağının asılması talimatı vermişti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.