İran'ın "gölge komutanı" Süleymani, Kerkük için devrede

İran'ın 'gölge komutanı' Süleymani, Kerkük için devrede

Bağdat ile Erbil arasında yaşanan gerilimi düşürmek için İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni ziyaret ettiği iddia edildi. İranlı komutan Süleymani'nin Kerkük krizi için devrede olduğu belirtiliyor

15 Ekim 2017, Pazar 12:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Irak'taki Şii militan grup Haşdi Şabi'ye verdiği destekle bilinen İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin Bağdat ile Erbil arasındaki gerilimi düşürmek için bölgede bulunduğu ileri sürüldü.
 

GÖLGE KOMUTANI OLARAK BİLİNİYOR


İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Tümgeneral Kasım Süleymani, İran'ın yurtdışı operasyonlardaki "gölge komutanı" olarak biliniyor. 

Irak'ın Kerkük kentinde Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile İranlı bazı üst düzey yetkililerin bir araya geldiği iddia edildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Peşmerge komutanı, KYB'den bazı üst düzey sorumlular ve İranlı askeri yetkililerle Kerkük'ün Reşad köyünde bir araya geldiğini ileri sürdü.


Peşmerge komutanı, KYB'den toplantıya kısa bir süre önce hayatını kaybeden Celal Talabani'nin oğlu Pavel Talabani ve KYB'nin İstihbarat (Zanyari) Müdürü Lahor Şeyh Cengi'nin katıldığı iddiasında bulundu. 

Söz konusu komutan, KYB ve İranlı yetkililerinin, Haşdi Şabi'nin Kerkük'ü kontrol etmesi planı üzerinde görüşme yaptıklarını söyledi. 

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin Irak eski Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani’nin Süleymaniye kentindeki mezarını ziyaret ettiği belirtilmişti.


İRAN'IN YURDIŞI OPERASYONLARINDA "GÖLGE KOMUTAN"


İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen ve Tahran'ın yurtdışı operasyonlarında "gölge komutanı" olarak bilinen Tümgeneral Kasım Süleymani Irak ve Suriye'de uzun süre örtülü operasyonlarda görev aldı. .

Terör örgütü DAEŞ'e ve Suriye'de silahlı militanlara karşı mücadelede ise, Kasım Süleymani cephede operasyonlarda bizzat yer alıyor.


KERKÜK'TE SRTATEJİK BÖLGELER PEŞMERGENİN ELİNDE 


Peşmerge, Haziran 2014 yılında terör örgütü DAEŞ'ın ortaya çıkmasından dolayı Irak ordusu tarafından boşaltılan Kerkük'teki birçok stratejik noktada konuşlanmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'de acı bilanço! Salgında can kaybı 581 bini geçti