İran, Meclis için sandıkta

İran halkı 9. dönem meclis seçimleri için sandık başında

02 Mart 2012, Cuma 10:11
A A

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 9. dönem meclis seçimleri için ilk oyu kullandı. Ayetullah Hamaney, Tahran’da kabullerini gerçekleştirdiği salona gelerek yerel saatle 08.00’de (TSİ 06.30) oyunu kullandı.

Hamaney, burada yaptığı açıklamada, oy kullanmanın bir görev ve hak olduğunu belirterek, halkın seçimlere ilgi göstermesinin ülkenin geleceği ve itibarı açısından önemli olduğunu söyledi.

Seçimlerin dost ve düşmanlar için mesaj içerdiğini kaydeden Hamaney, bugünkü seçimlerin daha fazla önem arz ettiğini bildirdi. Hamaney, halktan zamanında oylarını kullanmalarını da istedi.

İran’da kayıtlı 48 milyon 288 bin 799 seçmen 46 bin 924 sandıkta yerel saatle 17.00’ye kadar oy kullanabilecek, ancak gerek görüldüğünde sürenin uzatılacağı belirtildi.

9. dönem meclisi için onlarca siyasi grup, görüş ve akımın oluşturduğu muhafazakar ve reformcu kanattan 3 bin 323 aday yarışıyor. Mevcut 290 sandalyeli meclisin üçte ikisini muhafazakarlar oluşturuyor. Bu seçimde de muhafazakarların meclisteki sandalyelerin çoğunu elde edecekleri tahmin ediliyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.