İran'da futbolculara selfie yasağı geldi

İran'da futbolculara selfie yasağı geldi

Avustralya'daki Asya Kupası'nda mücadele eden İran milli takımından futbolcular, kadın taraftarlarla selfie çekince ülkedeki siyasetçiler tepki gösterdi

19 Ocak 2015, Pazartesi 13:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avustralya’da düzenlenen Asya Kupası’nda mücadele eden İran milli takımından futbolculara kadın taraftarlarla selfie yasağı geldi. Ceza almakla tehdit edilen futbolcuları izlemeye birçok İranlı taraftarın gittiği bildirildi.

Telegraph’ta yer alan habere göre, futbolcular İran Futbol Federasyonu’nun disiplin kurulundan uyarı aldı. Disiplin kurulunun başkanı Ali Akbar Mohamedzade, “Futbolcuların kadın taraftarlarla selfie çekmesi yasaktır. Kadınlar daha sonra bu fotoğrafları, ülkemize karşı siyasî fidye için kullanabilir veya taciz gerekçesiyle futbolculara dava açabilir. Eğer futbolcular açık bir şekilde belirlediğimiz talimatlara uymazlarsa, onlarla ilgilenmek zorunda kalırız” ifadelerini kullandı.

KALECİ İÇİN PANKART AÇMIŞTI

Sosyal medyada paylaşılan ve bir kadın taraftarın İran milli takımının kalecisi Alireza Haghighi için maçta açtığı “Alireza benimle evlenir mi?” pankartı büyük ses getirmişti.

İran’da kadınlara uygulanan maç izleme yasağı, yabancı ülkelerde geçerli değil. Aynı şekilde, İranlı kadınlara getirilen kıyafet kurallarını da yurtdışında uygulamak zorunluluğu bulunmuyor. Avustralya’da 70 bin İranlının yaşadığı biliniyor.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milli güreşçilerden İtalya'da 11 madalya