İran'da intihar saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

İran devlet televizyonunun haberinde, Sistan-Beluçistan eyaletinin Zahidan ile Haş yolu üzerinde Devrim Muhafızları Ordusu personelini taşıyan otobüsü hedef alan intihar saldırısı düzenlendiği bildirildi

13 Şubat 2019, Çarşamba 19:04 Son Güncelleme:
A A
İran'da intihar saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

İran’da Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı sınır muhafızlarını taşıyan otobüsü hedef alan ve 27 askerin öldüğü intihar saldırısının bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği bildirildi. 

DMO’dan saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında DMO kara gücü Kudüs karargahına bağlı sınır muhafızlarını taşıyan otobüsün hedef alındığı bildirildi. 

27 ASKER ÖLDÜ 20 KİŞİ DE YARALANDI

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre saldırıda 27 DMO askeri ölürken, en az 20 kişi yaralandı. İntihar saldırısını üstlenen "Ceyşu’l Adl" isimli örgüt, olayda otobüste bulunan 40 askerin tamamının öldüğünü iddia etti. 

İran'ın önde gelen Sünni alimlerinden Zahidan cuma imamı Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi, Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı sınır muhafızlarını taşıyan otobüsü hedef alan ve 27 askerin öldüğü intihar saldırısını kınadı. 

İsmailzehi, saldırıyla ilgili yayımladığı mesajda intihar saldırısını kınayarak olayın İran düşmanlarının çıkarına hizmet ettiğini savundu.

İsmailzehi, kınama mesajında şu ifadelere yer verdi:"Şüphesiz ki herkesten önce Sistan ve Beluçistan halkı bu tür olaylardan zarar görüyor. Kalkınmanın ve özgürlüğün gölgesinde barış ve güvenlik içinde yaşamak isteyen halkımız bunun mağdurudur."

"HEPSİNİN ÖLÜMÜNÜ NE TEYİT NE DE İNKAR EDEBİLİRİZ"

İran Devrim Muhafızları Ordusu Sözcüsü Ramazan Şerif, devlet medyasında yaptığı açıklamada saldırıda bazı askerlerin ölümünün kesin olduğunu ancak otobüstekilerin hepsinin ölümünü ne teyit ne de inkar edebileceklerini belirtti.

Şerif, kesin bilginin netleşmesinin beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Sistan-Beluçistan Valiliği eyalette 3 günlük yas ilan etti.Öte yandan, Sistan-Beluçistan Valiliği eyalette 3 günlük yas ilan etti.

TAHRAN (AA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Rusya'nın İdlib'e hava saldırılarında çok sayıda sivil yaşamını yitirdi