İran'dan, ABD ve İsrail tatbikatı!

İran'dan, ABD ve İsrail tatbikatı!

21 Kasım 2009, Cumartesi 13:44
A A

İran, ABD ve İsrail’in askeri saldırı tehditlerine karşı son yılların en büyük hava savunma tatbikatını yapmaya hazırlanıyor.

Devlet televizyonu, Silahlı Kuvvetler ve Devrim Muhafızları’nın ortaklaşa düzenleyeceği tatbikatın yarın başlayacağını ve beş gün süreceğini duyurdu.
Ülkenin tüm batı bölgeleri ile orta ve güney kesimlerinde 600 bin kilometrekarelik alanda yapılacak tatbikatta, hayali düşman uçakları ve füzelerinin hassas noktalara saldırısına karşı savunma yapılacak.
Çeşitli türlerde çok sayıda savaş uçağının da görev alacağı tatbikatta, hava savunma, elektronik harp donanım ve erken uyarı sistemlerinin test edileceği belirtildi.
Tatbikatın asıl amacının, başta nükleer enerji tesisleri olmak üzere diğer önemli ve hassas noktaların düşman saldırısına karşı savunulması olduğu ifade edildi.
Üç aşamadan oluşan tatbikata kara unsurlarının da katılacağı, ilgili birimlerdeki personelin ortak hareket etme kabiliyetinin geliştirilmesinin de hedeflendiği kaydedildi.
ABD ve İsrail yönetimleri, en yetkili ağızlardan İran’a yönelik askeri saldırıyı bir seçenek olarak masada tuttuklarını açıklamışlardı.
İran, saldırıya uğraması halinde bölgedeki tüm ABD üsleri ve İsrail’in tamamını hedef alacağı uyarısında bulunmuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.