İran'la ticaret mahkemelik etti

ABD'de federal büyük jüri, bir Avustralyalı ile sahibi olduğu şirketi hakkında, yanlış bildirimde bulunarak İran'a askeri teknoloji ihracatı yaptığı gerekçesiyle dava açılmasına karar verdi

01 Mart 2012, Perşembe 10:18
A A

 ABD’nin Washington kentinde açıklanan kararda, David Levick ile sahibi bulunduğu ICM Components Inc. adlı şirket hakkında, İran’a insansız hava araçları, torpil ve diğer askeri teknoloji aksamları ihraç ettiği gerekçesiyle dava açılmasına karar verildiği bildirildi.

İddia makamı, genellikle Avustralya’da yaşayan ve hala bu ülkede bulunduğu sanılan Levick’in Avustralya’daki şirketi aracılığıyla Mart 2007’den itibaren 2 yılı aşkın süre İran’a askeri teknolojide kullanılan aksamları ihraç ettiğini ileri sürüyor. Dava dilekçesinde Levick ile şirketinin, İran’ı temsil eden bir şirketin uçak imalatında kullanılacak aksam siparişlerini, ABD’nin Florida eyaletindeki bir aracı şirket vasıtasıyla bu parçaların hangi amaçla kullanılacağını gizleyerek ABD’deki imalatçılardan temin ettiği ileri sürüldü.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.