İranlı kadınlar dünya 7'ncisi

İran'ın makyaj malzemeleri tüketiminde dünyanın yedinci ülkesi olduğu açıklandı

07 Aralık 2014, Pazar 11:20
A A

İran Gıda ve İlaç Kurumu Başkanı Resul Diyavend, İran'ın nüfus bakımından dünyada 17. sırada olduğunu ancak kozmetik ürünleri tüketimi bakımından dünya 7.si olduğunu ifade etti.

Ülkeye resmi olarak yaklaşık yılda bir milyar dolar makyaj malzemesi getirildiğini söyleyen Diyavend, kaçak yollardan ülkeye getirilen kozmetik ürünlerinin bu rakamdan daha fazla olduğunu kaydetti. Diyavend, ülke piyasasındaki makyaj malzemelerinin çoğunun kalitesiz ve ucuz mallardan oluştuğunu söyledi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mesud Kerbasiyan, geçen yıl kaçak yollardan ülkeye sokulan makyaj malzemelerinin 2,2 milyar dolar değerinde olduğunu belirtmişti.

İran'da kadınlar makyaj yapmaya büyük önem vermekte. Sokaklarda makyajsız dolaşan genç kız görmek olukça zor. Ülkede başta burun olmak üzere estetik ameliyat yapımı da kadınlar arasında çok yaygın.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.