İranlı turistler Van'a akın etmeye başladı

Ülkelerindeki 13 günlük nevruz tatilini Türkiye'de geçirmek isteyen çok sayıda İranlı turist, Kapıköy Sınır Kapısı'nda çiçeklerle karşılandı

18 Mart 2017, Cumartesi 15:28
A A

Ülkelerindeki 13 günlük nevruz tatilini Türkiye'de geçirmek isteyen çok sayıda İranlı turist, Van'da esnafın yüzünü güldürdü.

Nevruz tatilini fırsat bilen çok sayıda İranlı, ülkeleriyle en uzun sınıra sahip Van'a akın etti. Tatil için Türkiye'yi seçen turistler, karayoluyla Van'ın Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş yaptı.

Yoğunluk nedeniyle gişe sayısının 2'den 4'e çıkarıldığı sınır kapısında 4 günde 7 bin 280 İranlı turist, tatilini değerlendirmek için Van'a geldi.

KARANFİL VE ÇİKOLATAYLA KARŞILANDILAR

KARANFİL VE ÇİKOLATAYLA KARŞILANDILAR

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) yönetim kurulu üyeleri ile acente ve otel işletmecileri, sınır kapısından giriş yapan turistleri karanfillerle karşıladı. Heyet, sınır kapısında turistlerin Nevruz Bayramı'nı kutlayarak çikolata ikram etti.

Kentte "Van Shopping Fest" adı altında 15 Mart-5 Nisan'da düzenlenen alışveriş festivaline denk gelen İran'daki nevruz tatili, dört bir yanı ışıklarla renklendirilen caddelerde Farsça duyurularla ürünlerini tanıtan esnafı sevindirdi. Yaptıkları alışverişle kente canlılık kazandıran İranlı turistler, lokantalarda da yoğunluğun oluşmasını sağladı.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Kapıköy Sınır Kapısı'nda yoğunluk öncesi gerekli hazırlıkların yapıldığını söyledi. Sınır kapısına takviye gümrük memurları ve pasaport polisleri görevlendirdiklerini ifade eden Çiftci, şöyle konuştu:

Sınır kapısında yolcu olduğu sürece mesai kavramına bakılmaksızın hizmet verilecek. Sınır kapılarında her türlü önlemi aldık. Bakanlıktan ve bölgede müdürlüklerinden oluşturulan özel ekipler tarafından düzenli olarak takip ve kontroller yapılmaktadır.

Ayrıca Kapıköy Sınır Kapısı'ndaki inşaat çalışmalarının ağustos ayı gibi tamamlanmasıyla kapımız 24 saat uluslararası trafiğe açılacak. Ayrıca Gürbulak Sınır Kapısı'nda da yeni bir proje çalışması yapılmakta. Orada da yeni bir proje hayata geçireceğiz."

İRANLILAR ARTIK AYRILMAZ BİR PARÇAMIZ"

İRANLILAR ARTIK AYRILMAZ BİR PARÇAMIZ"

Van TSO Başkanı Necdet Takva, bu yıl İranlıların ülkeye girişlerinin erken başladığını ifade eden Takva, şunları söyledi:

Son yıllarda İranlı turistlerin Van'a ilgileri çok arttı. Her yıl nevruz nedeniyle 15 Mart ve 5 Nisan tarihleri arasında yoğun bir hareketlilik oluyor. Bu sene de yoğunluk başladı. Çok heyecan verici bir durum. İranlılar artık ayrılmaz bir parçamızdır. Özellikle deprem sonrası daralan yerel ekonomik krizimizi aşmak konusundaki duyarlılıkları, katkılarını unutmadan o insanlara samimiyetle sahiplik etmemiz lazım."

Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman da geçen yıl Nevruz Bayramı tatilinde 102 bin İranlının Van'a geldiğini anımsatarak, bu yıl daha fazla turist geçişi beklediklerini bildirdi.

TURİSTLERE SICAK HAVADA SOĞUK ÇAY İMKANI

TURİSTLERE SICAK HAVADA SOĞUK ÇAY İMKANI

Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sinan Bağlı da turistlerin sınır kapısında rahat geçişi için tüm imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.

ESNAF İÇİN 'CAN SUYU' OLDU"

ESNAF İÇİN 'CAN SUYU' OLDU"

Esnaf Cafer Takız, uzun zamandır İran'daki nevruz tatili için hazırlık yaptıklarını, bu kapsamda turistlere hitap edecek ürünleri mağazaya getirdiklerini söyledi. İranlıların kentte daha uzun süre kalmaları için ürünlerde yüzde 50'ye varan indirimler yaptıklarını aktaran Takız, "İranlı turistler Van esnafı için 'can suyu' oldu" şeklinde konuştu.

OTELLERDE YER KALMADI

OTELLERDE YER KALMADI

Kentteki bir otelin müdürü Reşat Yeşilağaç, esnafın uzun zamandır İran'daki nevruz tatilini beklediğini söyledi. Son üç yılın en yoğun turist akışına tanık olduklarını dile getiren Yeşilağaç, "Kentteki otellerimiz tamamen doldu. Önümüzdeki 15 gün boyunca bu yoğunluğun devam edeceğini bekliyoruz. Bu yoğunluk, son günlerde ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan esnafımıza iyi geldi." dedi.

TÜRKİYE'Yİ ÇOK SEVİYORUZ"

TÜRKİYE'Yİ ÇOK SEVİYORUZ"

İranlı turist Sevda Hoydan, sınır kapısında çok sıcak karşılandıklarını belirterek, "İranlılar Van'ı ve kültürünü çok seviyor. Burada olmaktan çok memnunuz. Genelde kıyafet üzerine alışveriş yapıyoruz." diye konuştu.

TÜRKİYE'YE GİDİLMEMESİ YÖNÜNDEKİ ÇAĞRILARI DİNLEMEDİK"

TÜRKİYE'YE GİDİLMEMESİ YÖNÜNDEKİ ÇAĞRILARI DİNLEMEDİK"

İranlı Mehdi Sadeghpour da Van'ın İran'a yakın olmasının avantaj sağladığını dile getirdi. Fiyatların uygun olması nedeniyle Türkiye'yi tercih ettiğini belirten Sadeghpour, "Türkiye'ye gidilmemesi yönündeki çağrıları dinlemedik. Burası çok rahat ve geldiğimiz için de memnunuz." ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...