İrem Derici nasıl zayıfladığını açıkladı (Chia tohumu zayıflatıyor mu?)

İrem Derici nasıl zayıfladığını açıkladı (Chia tohumu zayıflatıyor mu?)

İrem Derici chia tohumu ile zayıfladığını söyledi beslenme uzmanlarından jet hızında uyarı geldi. Mucizevi olarak zayıflatıcı etkisi olduğu belirtilen chia tohumu, günlük 48 gramın üzerinde kullanıldığı durumda yan etkilere yol açabiliyor

12 Mart 2017, Pazar 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Şarkıcı İrem Derici'nin bir televizyon programında chia tohumu ile zayıfladığını söylemesi üzerine son günlerde chia tohumu satışları arttı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal ise bu tohumun kilo verdirmediğini söyleyerek fazla tüketilmesine karşı uyarılarda bulundu.


İrem Derici 32 bedene düştü 3 uyarı aldı


Tohumun olumlu sonuçlarının olduğu gibi olumsuz sonuçlarının da olduğunu savunan Uysal, "yüzde 25-30 oranında yağ içeren chia tohumunun içeriğinin büyük kısmını omega-3 oluşturuyor. Doymuş yağ oranı düşüktür. Besin değeri açısından baktığımızda ortalama 2 yemek kaşığı chia 137-139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gram karbonhidrat ve 11 gram lif içerir. 100 gramı kalsiyum, demir ve magnezyum ihtiyacının yarısından fazlasını karşılıyor.


İrem Derici bir deri bir kemik kaldı


Pek çok yiyeceğe, salatalara, soslara eklenerek kullanılabilir, içeceklerle de karıştırılabilinir. Suda bekletildiğinde jelimsi kıvama gelebilir. Bunun tıpkı kuru baklagiller gibi tokluk hissi yarattığı düşünülür" diye konuştu.
 

ABD'DE KİLO VERDİRMEDİĞİ KANITLANDI


Türkiye'de son zamanlarda zayıflatıcı etkisi olduğu söylense de chia tohumunun sanıldığı gibi mucizeler yaratmadığını öne süren Uysal, "ABD'de yapılan bir araştırmada beden kitle endeksi 25'in üzerinde olanlara 12 hafta süresince normal diyetlerine günde 50 gram chia tohumu verilmiş.Bu süre sonunda yapılan değerlendirmelerde chia tohumu verilen bireylerde kan lipit değerlerinde veya kilo verdirici etkisi ile ilgili belirgin bir azalma tespit edilmediği bildiriliyor. Bununla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Tokluk süresini uzattığına dair veriler olsa da, bilim insanları tok tutma etkisinin lif içeriğine bağlı olduğunu, bunun diğer besinlerle de sağlanabilineceğini düşünüyor" dedi.

Uysal, günlük 48 gramın üzerinde alınmasının yan etkilere yol açabileceğini söyleyerek, "Yüksek omega 3 içeriğinden dolayı kan sulandırıcı etkisinden ötürü kan basıncında düşüş ve kanamalara, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara, gastrointestinal problemlere neden olabilmektedir. Gluten içermez, bu nedenle çölyak hastaları tarafından tüketilebilir.Tabii ki tüm besinlerde olduğu gibi chia tohumunu da porsiyonunda tüketildiği taktirde beslenme listelerine uzmanların önerdiği dozlarda eklenerek çeşitlilik sağlanabilir" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Survivor 44. bölüm fragmanı yayınlandı! Konseyde acil durum: Çağrı diskalifiye mi olacak?