İş garantili eğitim fırsatı

İşsiz sayısının 3 milyonu aştığı Türkiye’de hem istihdama katkıda bulunmak hem de ihtiyaç duyduğu elemanı yetiştirmek için sektörler de atağa kalktı. Perakendede iş garantili kurslarla, bu yıl 50 bin kişi işe alınacak

05 Şubat 2017, Pazar 10:17
A A
İş garantili eğitim fırsatı
İş dünyası 2017’nin daha iyi olacağını umuyor. Bu yıl yüzde 10 büyümeyi öngören sektörler, işçi alacak. Bu sektörlerden biri de perakende. Bu yıl büyüme bekleyen gıda perakendesi 50 bin kişiye iş imkanı yaratacak. Sektör kendi elemanını yetiştirmek için, okul kuruyor, kurs açıyor, online eğitim veriyor.
 

YOĞUN İLGİ VAR


Bu kurslardan faydalanmak isteyen kişilerin hem yetiştirilecekleri mesleğe uygun özellikleri taşıması hem de işverenin aradığı şartlara uygun olması gerekiyor. Satış danışmanı, reyon görevlisi, kasiyer, kasap, manav, şarküteri uzmanı en çok aranan meslekler. Eğitimlerin hepsi ücretsiz ve iş garantili.
 

20 TL HARÇLIK


Kursun süresi, eğitimi alınacak mesleğe göre değişiyor. Örneğin kasiyer ve reyon görevlisi kursu 60, perakende satış danışmanılığı eğitimi 40 gün. Kursun sonunda sertifika veriliyor. Eğitim boyunca kursiyerin sağlık primleri ödeniyor, günlük 20 lira harçlık veriliyor. Kurslar İşkur işbirliği ile yapılıyor.


PERAKENDE OKULU'NA GİDİN


95 milyar lira ciro ve 270 binden fazla istihdamı temsil eden gıda Perakendecileri derneği’nin (gPd) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek eğitimi kursları (İSMek) ile kurduğu Perakende Okulu var. Okulda satış danışmanı, kasiyer, kasap, manav, şarküteri uzmanı eğitimi veriliyor. kurslar ücretsiz ve sonunda iş garantisi var.
 

ONLİNE KOLAYLIK


Avrupa Birliği fonu ile açılan ‘online perakende eğitimi’ kursu da var. www.e-learnretail.org üzerinden eğitim veriliyor. Okula gidemeyenler için online temel parekendecilik bilgilerinin verildiği projenin sonunda da sektörde GPD ve Kategori Mağazacılık Derneği (KMD) üye işyerlerinde iş garantisi sağlanıyor.

 

İŞÇİ-İŞVEREN KARİYER'DE


GPD, KMD’nin, İSMEK ve İşkur’un kurslarında perakende eğitimi sertifikasını alanların, başvurabileceği iş ilanlarının, ücretsiz olarak yayınlandığı İş-PER Kariyer Platformu da kuruldu. www.is-per.org adresinde yayına geçen sitede üye kuruluşlar iş ilanlarını giriyor. İş arayanlar başvuru yapabiliyor. (Posta / Gülten Uğurlu)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.