İşaret dilini öğrenecekler

İşaret dilini öğrenecekler

01 Aralık 2019, Pazar 14:04
A A
İşaret dilini öğrenecekler

DENİZLİ'de engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla işaret dili eğitimi başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile Pamukkale Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde düzenlenen kurslara katılanlar, 120 saatlik eğitimin ardından işaret dili öğrenecek.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile Pamukkale Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak ve farkındalık oluşturmak adına işaret dili eğitimi başlatıldı. Kent Konseyi'nde gerçekleştirilen işaret dili kursunun açılış dersine, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, İşaret dili eğitmeni Aysun Pala ve kursiyerler katıldı. Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör burada yaptığı konuşmada, işitme engelli vatandaşların toplumda iletişim sıkıntıları yaşadığını belirtip, "Bu eğitimlerimiz sayesinde vatandaşlarımız, işitme engelli kardeşlerimizle çok daha kolay ve sağlıklı iletişim kurabilecek. Eğitimlerimize katılan herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan ise, Kent Konseyi'nin pek çok alanda hayata geçirdiği eğitim projeleriyle vatandaşların ihtiyaçlarına yanıt verdiğini, işaret dili eğitimi ile çok önemli bir çalışmaya daha imza atıldığını kaydetti. Denizli'de engellilerin sosyal hayatın içerisinde aktif bir şekilde yer aldığını belirten Genel Sekreter Yardımcısı Gökoğlan, "İşitme engelli vatandaşlarımızla iletişim kurmada zorluklar çekiliyor. Hayatın geçtiği her alanda, işitme engelli kardeşlerimizle karşılıklı diyalog kurmak adına böyle bir kursun başlatılması çok anlamlı" dedi.

120 SAATLİK EĞİTİM VERİLECEK

Konuşmaların ardından İşaret Dili Eğitmeni Aysun Pala tarafından kursiyerlere parmak alfabesi, harflerin kullanımı, coğrafi işaretler, kendini tanıtma ve karşılıklı iletişim konularında eğitim verilmeye başlandı. 45 kursiyerin 4 ay boyunca toplam 120 saatlik bir eğitim programına dahil olacağı ifade edildi. Kurs sonunda başarılı olan katılımcılara sertifikaları verilecek.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Denizli'nin iki ilçesinde vahşi depolamaya son verilecek