İşçileri zehirleyen fabrika kapatıldı

İşçileri zehirleyen fabrika kapatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karabük'te işçilere zarar verdiği tespit edilen bir tesisi kapattı. Demir çelik fabrikalarının bacasından çıkan atıkların geri dönüşümünü sağlayan fabrikada çalışan 130 işçi hastanelik oldu

09 Temmuz 2013, Salı 13:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Karabük’te baca tozu geri dönüşümü üzerine faaliyet gösteren Marzınc Marmara Geri Kazanım tesisinde, 130 işçinin sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvurması üzerine inceleme başlatıldı.

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ekiplerince tesiste gerekli önlemlerin alınmadığı belirlendi. 43 çalışanın, başta kurşun olmak üzere çeşitli ağır metallere maruz kaldığı tespit edildi. Ayrıca, hastaneye başvuran 37 işçide de kurşun metaline rastlandı.

İncelemeler sonucunda firmanın faaliyetleri, Bakanlık tarafından "süre kaydı olmaksızın" durduruldu.

'KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYIZ'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin kalkınan bir ülke olduğunu belirtti. Kalkınan ve büyüyen Türkiye’nin ancak güçlü bir sanayiyle mümkün olduğunu ifade eden Bayraktar, "Sanayicimiz artık şunu çok iyi anlamalıdır ki çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir üretim yapma dönemi bitmiştir. Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka Türkiye yok, çünkü başka dünya yok. Çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden kalkınmayı başarmalıyız" ifadelerini kullandı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yasaklar kalkınca AVM'ler doldu taştı! Memnun olan da var olmayan da