İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu toplandı

İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu toplandı

İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu toplandı

30 Aralık 2019, Pazartesi 13:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kariyer Merkezi tarafından ilk kez düzenlenen ‘İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’ toplantısı ile kentin önemli paydaşları bir araya geldi.
'Üniversite-Sanayi-Ken’ işbirliğine katkı sunmak, iş arayanlara, öğrencilere, işverenlere daha etkin hizmet sunulması amacıyla kurulan Koordinasyon Kurulu’nun ilk toplantısı, Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Serdal Gökayaz, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş, Mersin Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Çağ Üniversitesi temsilcileri, SGK, KOSGEB, İŞKUR, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, MTSO, ESOB, ÇKA, AKİB temsilcileri katıldı.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökbel, "Bugün bu yolda mesafe almak, böyle kurulların oluşturulmasını görmekten mutluluk duydum ama yolun başında olduğumuzun bilincindeyim. Mersin için yapılan bütün anketlerde işsizliğin birinci sorun olduğu ortaya çıkıyor. Bu sorunun çözümü noktasında da siz değerli dış paydaşlarımızla ortak hareket etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.
İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’nun önemine değinen Gökbel, "Umuyorum bu kurul beklentileri karşılayacak ve Mersin’de istihdama dönük birçok konuda rehber olacak, çözüm sağlayacak ve istediğimiz ekonomik katkıyı sağlayacak bir kurul olur. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu kurulda etkin bir rol oynamak istiyoruz ve sizlerle beraber bu yolu yürümek istiyoruz" diye konuştu.
İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’nun kuruluş ve çalışma ilkeleri ile ilgili bir sunum gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, yatırım, istihdam, mesleki eğitim, rehberlik hizmetleri, girişimcilik, dijitalleşme, insan kaynakları yönetimi, teşvikler, kurumsallaşma, markalaşma konularında işgücü piyasasının aktörleri arasında sürdürülebilir bir iletişim ağı kurulmasını amaçladıklarını belirtti. Özada, "Kariyer Merkezi olarak yaptığımız çalıştayda dış paydaşların fikirleri doğrultusunda işgücü piyasasının dinamikleri arasında nasıl yer alabiliriz, izleyen değil yönlendiren bir kurum olarak nasıl fayda sağlayabiliriz konuları üzerinde durduk ve İşgücü Piyasası Kurulu’nun eksikliğini gördüğümüz için böyle bir kurul oluşturduk" ifadelerine yer verdi.
Kurul üyelerine hazırlanan sunumda işsizliğin nedenlerinden çok sonuçlar ve çözüm önerileri üzerinde duruldu. İş arayan ve öğrencilere nitelikli danışmanlık hizmeti verilmesi, firma ve kurumların geleceğe hazırlanması, personel maliyetlerini düşürecek teşvik modellerinin sunulması, iş arayan ve işverenleri buluşturan etkinlikler, üniversite öğrencilerinin staj yerlerine yönlendirilmesi, istihdama yönelik mesleki eğitim projeleri ve işgücü piyasası bilgi sistemi konularında kurul üyeleri arasında bilgi alışverişi yapıldı.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder