IŞİD Beyci'yi geri aldı

IŞİD Beyci'yi geri aldı

Irak ordusunun yaklaşık bir ay önce başlattığı büyük askeri operasyonla aldığı Beyci çatışmalardan sonra bir kez daha IŞİD'in eline geçti. Kente yakın stratejik petrol rafinerisi ise hâlâ ordunun elinde

22 Aralık 2014, Pazartesi 12:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz 19 Kasım’da Irak Savunma Bakanlığı, ilçenin IŞİD’den tamamen geri aldığını duyurmuştu. Ancak terör örgütü IŞİD, sosyal paylaşım sitelerinde bugün yayınladığı fotoğraflarda hükümete bağlı kuvvetler tarafından kışla olarak kullanılan El Fettah Camii ve çevresindeki güvenlik noktalarının şiddetli çatışmalardan sonra kontrolün kendilerine geçtiğini açıkladı.

Fotoğraflarda ayrıca IŞİD saldırıları sonucu bölgeden kaçan Irak güvenlik güçlerine ait ABD yapımı Abrams tankı ve çok sayıda zırhlı aracın  militanlar tarafından patlatılması,  ölen Irak askerlerinin cesetleri ile ele geçirilen İran yapımı askeri mühimmat yer alıyor.

Beyci’de hükümet saflarında IŞİD’e karşı savaşan yerel Sünni Arap aşiret liderlerinden Şeyh Hamid Haçem El Kaysi, Irak hükümeti tarafından aşiretlere sunulan desteğin yetersiz olduğunu ifade ederek eleştiride bulundu. Irak resmi kaynaklara göre, Beyci’nin sadece 2 bölgesi IŞİD’in elinde olduğu bildirildi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yunanistan'da orman yangını paniği! 110 çocuk tahliye edildi…