IŞİD'in arşivi ortaya çıktı!

IŞİD'in arşivi ortaya çıktı!

Terör örgütü IŞİD'in ele geçirilen arşivinde idari makamlar oluşturduğu ve sosyal hizmet verdiği yazışmalar mevcut

15 Kasım 2014, Cumartesi 16:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
IŞİD'in ele geçirilen arşivi, örgütün Irak'taki yönetim tarzına dair önemli ayrıntılar içeriyor. Gizli arşiv IŞİD'in öldürülen savaş bakanı El Bilavi'nin evinde ele geçirildi.
 
IŞİD'in bir çeşit “hastalık sigortası” yürürlüğe soktuğu, ölen ya da hapiste bulunan savaşçıların ailelerine maddi yardımda bulunduğu, evlenenlere para desteği verdiği dokümanlarda görülüyor. 
 
Alman medya kuruluşlarının elde ettiği 2013 tarihli belge 2014'ün ilkbahar aylarını da kapsıyor. Irak hükümetinin verdiği bilgilere göre dokümanlar 5 Haziran 2014 tarihinde Abdülrahman El Bilavi'nin saklandığı eve yapılan baskında ele geçirildi.
 
Dokümanlar hard disk ve USB belleklere kayıtlı olarak bulundu. Operasyonda öldürülen El Bilavi, IŞİD'in iki numaralı ismi ve "savaş bakanı" olarak biliniyordu.
 
MİLİTANLARIN İSİM LİSTESİ
 
Belgelerde savaşçıların isim listesi, satın alınan silahlarla ilgili detaylı bilgiler, intihar eylemcilerine ait kişisel veriler yer alıyor.
 
IŞİD yönetimi "şehitler" başlığı altında ölen intihar eylemcilerinin isimlerini kayıt altına almış. Burada eylemcilerin yakınlarının bilgilendirilebilmesi için telefon numaraları yer alıyor. Belgelere göre cihada katılmak için Irak'a giden gönüllülerin birçoğu bir hafta sonra intihar eylemi düzenleyerek hayatını kaybediyor.
 
ZENGİN BÖLGEDEN FAKİR BÖLGEYE YARDIM 
 
Örgütün elinde bulunan bölgeler kendi bütçelerini oluşturmuş. IŞİD zengin bölgelerin yoksul bölgelere yardımda bulunmasını sağlayan bir düzenleme getirmiş ve büyük meblağda para sosyal hizmetlere ayrılmış. Sosyal hizmetlere ayrılan paranın silah harcamalarına ayrılan parayı zaman zaman geçtiği görülüyor.
 
Gelirin büyük bir kısmı toplanan haraçlarla karşılanırken 2013 yılının kasım ayında Bağdat'ın kuzey mahallesinde yapılan harcamaların 500 bin Amerikan Doları'nı geçtiği belgelere yansıyor.
 
BİR TÜFEK 8 BİN 200 DOLAR 

Silah ticareti ile ilgili gelir ve giderlerin de titizlikle tutulduğu görülüyor. IŞİD Amerikan M4 saldırı tüfeklerinin her biri için 8 bin 200 dolarlık ödeme yapmış. Yepyeni Amerikan gece görüş cihazları için de 2 bin 900 dolar ödenmiş. Her iki silahın da sadece Irak ordusunda bulunduğu biliniyor. Dolayısıyla Irak ordusu içindeki bazı komutanların bu silahları IŞİD'e satmış olabileceği sanılıyor.
 
Öte yandan IŞİD internet üzerinden yayınladığı yeni bir açıklamada altın, gümüş ve bakır olmak üzere madeni para basacağını duyurdu. Açıklamada bunun, "Müslümanların zorlandığı ve onların ezilmesine yol açan zalim para sistemini" çözeceği belirtildi. (DW)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En çok aranan uyuşturucu kaçakçılarındandı! Escobar'dan sonraki en büyük darbe! Otoniel yakalandı...