IŞİD'in son kurbanları Ezidiler

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların, Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesi üzerine 4 gündür dağda mahsur kalan 30 bin Ezidi, hayatta kalma mücadelesi veriyor.

06 Ağustos 2014, Çarşamba 18:20
A A

"Terör örgütü IŞİD, 3 Ağustos\'ta gerçekleştirdiği saldırılarla, Kürtlerin "Şengal" olarak adlandırdığı Sincar ilçesini, peşmergeden almıştı. Peşmergenin çekilmek zorunda kaldığı bölgede, onbinlerce insan kaçarak Duhok ve Erbil\'e sığınmıştı. Ancak köylüler ve aracı olmayan insanlar, dağlara kaçarak canlarını kurtarmıştı. Ezidiler'in IŞİD zulmünden kaçtığı o anlara ait fotoğraflar sosyal medyada da geniş yer buluyor.

"IŞİD\'in, dağdaki Ezidiler'e saldırmadığını aktaran Seydo, "IŞİD ile aramızda 7 kilometre var. Şu ana kadar bize saldırmadılar. Her halde açlıktan ve susuzluktan öleceğimizi tahmin ediyorlar" diye konuştu.

"IŞİD\'in, 3 Ağustos\'ta Sincar\'ı ele geçirdiğini hatırlatan Seydo, bölgeye hala herhangi bir peşmerge gücünün ulaşmadığını kaydetti. "Artık ne peşmergeden ne de başka bir güçten umudumuz kalmadı" diyen Seydo, durumları için "çok çaresiziz" ifadesini kullandı. Seydo, ayrıca Birlemiş Milletleri\'n helikopterlerle dağda kalanlara gönderdiği yardım malzemelerinin, Ezidi halkın eline geçmediğini ifade etti.

"Ailesiyle Sincar Dağı\'nda mahsur kalan İlyas Seydo, AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, yardımların ulaşmaması halinde birçok çocuğun açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybedeceğini söyledi. Sincar Dağı\'nda 4\'üncü günlerini geçirdiklerini anlatan Seydo, "Köyümüze dönüp gıda veya su getirmek çok tehlikeli. çocuklara her gün kuru ekmek parçaları veriyoruz. Ancak bu, ne zamana kadar devam eder bilmiyorum. çünkü artık ölmeye yakın birçok çocuk var. Eğer yardımlar ulaşmazsa dağda ailesiyle kalan birçok çocuk hayatını kaybedebilir" dedi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların, Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesi üzerine 4 gündür dağda mahsur kalan 30 bin Yezidi, hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Sıradaki haber yükleniyor...