Işık saçan ada: Vaadhoo island

Vaadhoo island, Maldivler'de yer alan en özel adalardan birisi. Adada geceleri denizde çıkan mavi renkli ışıltı görenleri hayran bırakıyor.

25 Şubat 2020, Salı 10:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vaadhoo adası, Maldivler'de yer alan en özel adalardan biri. Adada geceleri gelgit olayının yaşandığı sırada ortaya çıkan mavi renkli ışıltı görenleri şaşkına uğratıyor.


Sahilde yaşanan bu muhteşem olayın nedeni ise kıyıya vuran dalgalarda bulunan ışıklı planktonlar. Işıklı planktonlar, tek hücreli canlılardır.

Fakat bu tek hücrelerinin içerisinde biyolojik olarak elektrik üretebilecek kadar teknolojik bir yapı saklı. Bu, o kadar üst bir teknoloji ki, rahatsız edildiklerinde bu minik canlılar koca bir sahili bile aydınlatabilecek kadar çok ışık yayabiliyor.

Uzmanlar, dinoflagellaların su yüzeyinde süzülmesiyle çevrelerindeki suda oluşan hareketin, canlıların içindeki proton dolu organellere elektrik sinyalleri gönderdiğini belirtiyor.Bu elektrik sinyalleri, voltaj değişikliğine hassasiyet gösteren proton kanallarını açıyor, bir dizi kimyasal tepkimeyi tetikliyor.Bu da neon mavisi ışığı üreten lusiferaz proteinini harekete geçiriyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aksaray'ın 2 asırlık taş evleri restorasyon sonrası turizme kazandırılacak