Eriyen Kuzey Kutbu'nun altındaki hazine!

Yüzyıllar boyunca, Kuzey Kutbu'nun yüksek enlemleri insanlar için erişilmez kaldı. Bölgenin çıkarılabilir kaynakların zenginliğine ve dünya kıtalarını birbirine bağlayan çeşitlendirilmiş nakliye rotalarına rağmen, çok az denizci kutupları tercih etti. Hızla artan buzul erime oranı, önümüzdeki on yıllarda Kuzey Kutbu'nun ekonomik potansiyelini açığa çıkarabilir. /ÖZEL

10 Eylül 2021, Cuma 17:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Küresel sıcaklık artışı, Kuzey Kutbu'nun dünyanın herhangi bir yerinde olduğundan neredeyse iki kat daha hızlı ısınmasına neden oluyor ve bu da deniz buzu kaybı oranını hızla artırıyor. 

1980'lerden bu yana, Arktik deniz buzunun hacmi %75 azaldı ve bölge, daha önce olmasa da 2050 yılına kadar buzsuz yazlar yaşayabileceği anlamına geliyor.

Isınma sıcaklıkları, kar yağışı ile kaplanmış geniş buz alanları yerine açık sular ve yağışlı mevsimlerle karakterize edilen Kuzey Kutbu ikliminde çarpıcı bir değişime neden oluyor.

Dönüşen bir Kuzey Kutbu, yakında yeni bir küresel piyasa faaliyeti çağının, jeopolitik çatışmaların ve yeni keşfedilen doğal kaynaklar için bir yarışın merkez üssü haline gelebilir. 

Deniz buzunun erimesi ve permafrost'un çözülmesi , balıkçılık, petrol ve gaz rezervleri, daha tarıma elverişli araziler ve demir cevheri, bakır, nikel, çinko fosfatlar ve elmaslar gibi mineraller de dahil olmak üzere bozulmamış kaynakların hazinelerini ortaya çıkaracaktır.


Eriyen deniz buzu, Arktik Okyanusu'nun seyrüsefer kabiliyetini de artırıyor ve yıl boyunca daha uzun süreler boyunca geçilebilen yeni nakliye rotaları yaratıyor. 

Bu, petrol ve gaz sahalarında kalıcı çıkarma istasyonları kurma olanaklarının yanı sıra, Arktik Okyanusu'nu küresel ekonomik faaliyetin yuvası haline getirecek.

Eart.org'ta yayınlanan makaleye göre Kuzey Kutbu'nda meydana gelen değişiklikler, yalnızca küresel ekonomiyi değil, aynı zamanda küresel güç statükosunu ve uluslar arasındaki ittifakları da altüst etme ve yeniden şekillendirme potansiyeline sahip. 

Şu anda, tüm Arktik bölgesinde ekonomik faaliyeti düzenleyen herhangi bir yasal veya yargısal çerçeve yok ve eğer kurumsal değişiklikler şimdi takip edilmezse, güç dinamiklerinin zenginlik ve askeri gösteriler tarafından dikte edildiği düzensiz ve kaotik bir senaryo için sahne hazırlanacak.

1996 yılında, Kuzey Kutup Dairesi içinde egemenliğe sahip ülkeler arasında hükümetler arası işbirliği için önde gelen forum olarak Kuzey Kutup Konseyi kuruldu.

Konseyin sekiz üyesi ABD, Kanada, Rusya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka ve İzlanda'dır.

Uzmanlar, Kuzey Kutbu'ndaki iklim değişikliklerini belirli sektörler için potansiyel bir nimet olarak görüyor. 

Mevcut sıcaklık artış yörüngeleri altında , Rusya Sibirya'da şu anda permafrost kaplı 2 milyon mil karelik arazinin 2080 yılına kadar çözüleceği ve en azından kısmen tarıma elverişli hale geleceği tahmin edilmektedir.

Araştırmacılar, Tarımsal kapasitedeki bu büyüme nedeniyle, Rusya'nın destekleme ve istihdam etme kabiliyeti Gelecekteki iklim göçmenleri dokuz kat artabileceğini ön görüyor. Bu kapasite komşu ülkelerden gelen iklim göçmenlerinin gelecekteki durumu düşünüldüğünde özellikle önemlidir. 

Bununla birlikte, uzmanlar permafrost'un çözülmesinin, önceden kaplanmış olan tüm arazilerin ekilebilir olacağı veya kazanımların mutlaka çevresel etkiye değeceği anlamına gelmeyeceğini belirtiyor. 

Sibirya'nın en kuzeydeki enlemlerindeki toprak , geleneksel tarım arazilerinden önemli ölçüde daha ince ve daha asidik olma eğilimindedir ve ekilebilir hale gelmek için yoğun gübre kullanımı gerektirir. 

Küresel ısınma nedeniyle buzulların erimesi önemli felaketleri peşinden sürüklerken, bir yandan da buzulların altındaki hazineler üzerinden çeşitli hesaplamaların yapılmaması mümkün değil.

Bununla birlikte çevre bilinci hala küresel ısınma ve sonuçlarını etkileyebilmek için önemli bir gücüi işaret ediyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni rapor: Hava kirliliğinin yaşam süresini 5 yıl kısaltıyor