İşini kaybedene 8 farklı destek

Devlet, işsizlere zor günlerinde destek olmak için farklı uygulamaları devreye alımış durumda. 2 bin 31 liraya kadar işsizlik maaşının yanında yeni iş imkânları ve kurslar açılıp günlük ödeme de yapılıyor. Öte yandan işsizlikle mücadele açısından işverene de birçok teşvik hayata geçmiş durumda. Bu haberimizde işsizlere sağlanan desteklere yer verdik. İşte merak edilenler...

16 Mayıs 2019, Perşembe 08:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- 10 AYA KADAR MAAŞ

1- 10 AYA KADAR MAAŞ

Son 3 yılda en az 600 gün primi ödenen işsizlere 1016-2031 lira arasında maaş ödeniyor. Ödemeler 6-10 ay arasında değişiyor. İşten ayrılan hemen İşkur’a başvurmalı.

2- İŞBAŞI EĞİTİM

2- İŞBAŞI EĞİTİM

İşkur’a kayıt yaptıran işsizler işbaşı eğitim programlarına da katılabiliyor. Tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabiliyor.

3- GÜNDE 77.7 LİRA HARÇLIK

3- GÜNDE 77.7 LİRA HARÇLIK

İşbaşı eğitim programları hafada 45 saat, ayda 26 gün olarak uygulanıyor. Günlük 77.70 TL ödenirken bu rakam öğrenciler için 58.27, işsizlik ödeneği alanlar için 38.85 TL olarak uygulanıyor. Hem işsizlik maaşı alıp hem de programa katılan bir kişi ayda 1010 lira da harçlık alabiliyor. Böylece işsizin aylık geliri 3041 liraya kadar çıkabiliyor.

4- ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK:

4- ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK:

İşkur, işsizlere danışmanlık hizmeti de veriyor. İş ve meslek danışmanları işsizlerin istihdamı için destek sağlıyor. Bunun için ilave bir ücret de alınmıyor.

5- 400 LİRA KREŞ DESTEĞİ

5- 400 LİRA KREŞ DESTEĞİ

Sanayi alanındaki meslekler için düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve kurslara katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira ödeme yapılıyor.

6- BEDAVA SAĞLIK

6- BEDAVA SAĞLIK

İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programlarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim giderleri devlet tarafından karşılanıyor. İşsizin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyor.İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programlarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim giderleri devlet tarafından karşılanıyor. İşsizin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyor.

7- MESLEK KURSU

7- MESLEK KURSU

İşkur’a kayıtlı işsizler 15 yaşını tamamlamak, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel şartları taşımak kaydıyla açılacak kurslara katılıp yeni bir meslek edinebiliyor. Kursiyerlere günlük 30-40 lira gibi ödeme söz konusu. İşkur’dan bilgi alınabilir.

8- TOPLUM YARARINA PROGRAM

8- TOPLUM YARARINA PROGRAM

İşkur aracılığıyla düzenlenen bu programla, işsizlerin gelir elde etmesi sağlanıyor. Asgari ücret kadar ödeme yapılıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kredi kartı harcamaları ve ekstrelerine dikkat!