'İslam 2070'de dünyanın en büyük dini olacak'

Amerikan araştırma şirketi PEW'a göre dünyada Müslüman nüfusu diğer dinlere göre daha hızlı artıyor. Artış böyle sürerse 2050'de Müslüman nüfusu Hristiyan nüfusuyla eşitlenecek, 2070'de ise İslam dünyanın en büyük dini haline gelecek

02 Mart 2017, Perşembe 19:19
A A
'İslam 2070'de dünyanın en büyük dini olacak'
Amerikan araştırma şirketi PEW'ın dinlerle ilgili araştırması ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Araştırmaya göre dünyanın ikinci büyük dini olan İslam'a mensup 1 milyar 600 milyon kişi var. Şu anda dünyanın en büyük dini olan Hristiyanlığa mensup ise 2 milyar 170 milyon insan var. 
 

30 YIL İÇİNDE EŞİTLENECEK


Araştırma şirketi PEW'a göre 30 yıl içinde bu durum değişecek. Bugünkü demografik eğilimler devam ederse 2050'de Müslüman ve Hristiyan nüfusları eşitlenecek.

2070 yılında ise Müslüman nüfusu 2 milyar 920 milyona, Hristiyan nüfusu 2 milyar 760 milyona ulaşacak.

HIZLI ARTIŞIN NEDENİ DOĞUMLAR


Müslüman nüfusundaki hızlı artışın birinci nedeni olarak doğum oranları gösteriliyor. Müslümanlar, diğer dinlerin mensuplarına göre daha çok çocuk sahibi oluyor.

Müslüman kadınlarda doğum oranı 3.1 iken bu oran diğer dinlerde yüzde 2.3'te kalıyor.

Nüfus artışındaki diğer faktör olarak Müslümanların tüm dinlerin mensupları arasında en genç nüfusa sahip olması gösteriliyor.

2010 verilerine göre Müslümanlarin yaş ortalamasi 23. diğer dinlere mensup kişilerin yaş ortalamassı ise 30 civarında seyrediyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.