İspanya'da corona virüs salgınında ikinci dalga başladı

İspanya'da corona virüs salgınında ikinci dalga başladı

Corona virüsten en çok etkilenen ülkelerden birisi olan İspanya'da ikinci dalga yaşanmaya başladı. Ülkede 200 bin kişinin yaşadığı bölge karantinaya alındı.

04 Temmuz 2020, Cumartesi 16:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Katalonya'da 200 binden fazla insanın yaşadığı bölge karantina alındı. Yetkililer, insanların evden çıkmaması çağrısı yaptı. Corona virüs vakalarında artık görülen ve yaklaşık 200 bin kişinin yaşadığı Lleida bölgesinde karantina uygulaması yapılmasına karar verildi.

Katalonya bölge başkanı Quim Torra gazetecilere verdiği demeçte, kimsenin bölgeye girmesine veya bölgeden çıkmasına izin verilmeyeceğini ekleyerek, 'del Segria bölgesini COVID-19 enfeksiyonlarında keskin bir artış olduğunu doğrulayan verileri takip etmeye karar verdik' dedi. Bu, Batı Katalan şehri Lleida'nın ve Segrià ilçesinin geri kalanının bugün öğleden sonra itibariyla karantinaya alınacağı anlamına geliyor.

Tedbiri 'zor bir karar' olarak nitelendiren Torra, "Kendimizi korumak ve salgını kontrol etmek için geri adım atıyoruz" ifadelerini kullandı. Salgının başlamasından bu yana Katalonya'da 5 bn 673 kişi hayatını kaybederken 62 bin 57 corona virüs vakası görüldü. İspanya Sağlık Bakanlığı, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınından son bir haftada 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kovid-19'da geçmişe dönük verileri revize etmeyi sürdüren, sadece haftalık ölü ve günlük vaka rakamlarını paylaşan Bakanlık, dün 28 bin 368 olarak verdiği toplam ölü sayısını bugün 17 artırarak 28 bin 385 olarak güncelledi. Açıklanan rakamlarda, son 7 günde 21 olan Kovid-19 kaynaklı ölümlerin çoğunluğunun 7 vefatla Madrid özerk yönetiminde olduğu görüldü. Şimdiye kadar 8 bin 439 kişinin hayatını kaybettiği ve toplamda 72 bin 168 vakanın tespit edildiği Madrid, İspanya'da Kovid-19'dan en fazla etkilenen bölge olarak öne çıkıyor.

Ayrıca PCR testlerine göre son 24 saatte 174 artan vaka sayısının, toplamda 250 bin 545'e yükseldiği bilgisi verildi. Ülkedeki 17 özerk yönetimin 15'inde mevcut durumda 40'tan fazla noktada Kovid-19'un bulaştığı küçük gruplar tespit edilirken, bunların hepsinin kontrol altında tutulduğu bildirildi.

Sınır kapıları açılıyor

Diğer yandan, İspanya hükümeti, Avrupa Birliği'nin (AB) aldığı ortak karar doğrultusunda yarından itibaren AB dışı 12 ülkeye sınırlarını açıyor. Sınırlarını Avustralya, Kanada, Güney Kore, Japonya, Yeni Zelanda, Uruguay, Sırbistan, Tunus, Tayland, Ruanda, Gürcistan ve Karadağ'a açan İspanya, diğer yandan Çin, Cezayir ve Fas'a sınırlarını açmak için karşılıklılık ilkesine göre hareket edeceğini duyurdu. AB'nin sınırlarını açtığı 15 ülkeden mevcut durumda sadece Sırbistan, Karadağ, Tunus ve Güney Kore, İspanyol turistlerin girişine izin veriyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fransa'da koronavirüs bilançosu ağırlaşıyor: 24 saatte 385 kişi hayatını kaybetti