İspanya'da sıcaklık nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti

Afrika sıcaklarının etkisi altına giren İber Yarımadası'ndan ölüm haberi geldi. İspanya'da aşırı sıcaklar nedeniyle 2 kişinin öldüğü açıklandı. Yetkililer hafta sonu Avrupa'da kaydedilen en yüksek sıcaklık rekorunun kırılabileceğini söylüyor

03 Ağustos 2018, Cuma 20:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Afrika'dan kuzeye doğru ilerleyen sıcak hava dalgası altındaki İber Yarımadası'nda aşırı sıcaklar can aldı. Yetkililer bunun 2003'ten beri İber Yarımadası'nı etkisi altına alan en şiddetli sıcak hava dalgası olduğunu belirtiyor.

2 KİŞİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

2 KİŞİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Salı günü ülkenin güneydoğusundaki Murcia'da 40'lı yaşlarındaki bir işçinin kalp krizi geçirerek ölmesinin ardından bugün de yine aynı bölgede kendi çiftliğinde tarımla uğraşan 78 yaşındaki bir emekli kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

İspanya ve Portekiz'de hava sıcaklıklarının pazar gününe kadar 40 santigrat derecenin üzerinde olacağı ve 2-3 derece daha artabileceği açıklandı.

SICAKLARIN DAHA DA ETKİLİ OLMASI BEKLENİYOR

SICAKLARIN DAHA DA ETKİLİ OLMASI BEKLENİYOR

İspanyol yetkililer ülkenin orta kesiminin büyük kısmı için sıcak hava uyarısı yaparken özellikle Endülüs ve Extremadura bölgelerinde sıcakların daha etkili olması bekleniyor. 

EN YÜKSEK SICAKLIK 1977'DE GÖRÜLDÜ

EN YÜKSEK SICAKLIK 1977'DE GÖRÜLDÜ

Avrupa'da görülen en yüksek sıcaklık 1977'de Yunanistan'ın başkentinde kaydedilen 48 santigrat derece, İspanya ve Portekiz'de ise bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklıklar 47 santigrat derecenin biraz üzerinde olmuştu. 

Yetkililer bu rekorların ilerleyen günlerde kırılabileceğini söylüyor.

Zira Portekiz'in güneyindeki Alentejo bölgesinde sıcaklığın 47 dereceye yükseleceği tahmin ediliyor. 

Portekiz'in okyanus kıyısındaki başkenti Lizbon'da hava sıcaklığının alışılmadık şekilde 43 santigrat dereceye çıktığı belirtildi. 


GEÇEN YIL 114 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

GEÇEN YIL 114 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Lizbon'a 150 km uzaklıktaki Alvega'da ise termometreler 45 santigrat dereceyi gördü.

Portekiz'de geçen yıl 114 kişinin öldüğü tarihinin en ölümcül orman yangınlarının tekrarlanmaması için yetkililer alarm durumunda. Akdeniz'in diğer ucundaki Yunanistan'da geçen ay yaşanan orman yangınlarında yaklaşık 90 kişi hayatını kaybetmişti. 

Öte yandan aşırı sıcaklar Avrupa'nın diğer kesimlerinde de etkili oluyor.

Finlandiya'da genelde ağustos ayı sıcaklık ortalaması 19 santigrat derece civarında oluyordu. Ancak çok az evde klimanın bulunduğu ülkede termometreler bu hafta 30 santigrat dereceyi gördü.


ASKERLERE ŞORT İZNİ

ASKERLERE ŞORT İZNİ

İsviçre ordusu ise aşırı sıcaklar nedeniyle askerlere şort ve tişört giyme izni verdiğini duyurdu. İskandinavya'nın kuzeyinde birkaç gün önce rekor düzeyde sıcaklıklar kaydedilmişti. Tarihinin en sıcak temmuz ayını geçirmiş olan İsveç'te büyük çaplı orman yangınları yaşanmıştı. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çin'in başka çaresi kalması: Yemesinler diye 580 TL ödeyecek