İspanyol Bakan'ın Ayasofya sözlerine Çavuşoğlu'ndan tepki

İspanyol Bakan'ın Ayasofya sözlerine Çavuşoğlu'ndan tepki

İspanya Dışişleri Bakanı Laya'nın Ayasofya'dan 'ortak ev' olarak söz etmesine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Ayasofya camidir, 1453'ten bu yana camidir. 86 yıl müze olarak kaldı" diyerek müdahale etti.

27 Temmuz 2020, Pazartesi 13:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı Arancha Gonzalez Laya ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenliyor.

Bakan Çavuşoğlu, Selanik'teki bayrak yakma görüntülerine tepki gösterdi:

"Yunanistan'ın tepkisini anlamak mümkün değil, bayrak indirme, Türk bayrağını yakma, böyle aciz davranışlar onlara yakışır. Biz Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, Yunanları denize döktükten sonra, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onların bayrağına saygı gösterdik."

İspanya Dışişleri Bakanı Laya'nın Ayasofya'dan 'ortak ev' olarak söz etmesine ise Çavuşoğlu müdahale etti, kutsal mabed için "Ayasofya camidir, 1453'ten bu yana camidir. 86 yıl müze olarak kaldı. İspanya gibi diğer ülkeler de Ayasofya'nın Türkiye'nin egemenlik meselesi olduğunu kabul ettiler" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Libya'daki son durum için ise "Avrupa Birliği'nin İrini Operasyonu kesinlikle taraflı. Hafter'i destekliyor, Libya hükümetini cezalandırıyor" ifadesini kullandı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kurban bayramında kısıtlama olacak mı? Erdoğan bugün kararları açıklayacak