İsrail 'Arabulucu ol' diyecek mi?

Haaretz, Türkiye'ye gelecek İsrailli bakanın İsrail ve Suriye arasında Türkiye'den arabuluculuk isteyeceğini öne sürdü

22 Kasım 2009, Pazar 12:21
A A

İsrail’in Haaretz gazetesi, resmi ziyaret için Türkiye’ye gidecek İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer’in, iki ülke arasında daha samimi ilişkilere dönülmesi karşılığında Türkiye’ye, İsrail ve Suriye arasındaki barış görüşmelerinde arabuluculuk rolünü yeniden başlatmasını önermesinin beklendiğini yazdı. 

LİEBERMAN: TÜRKİYE OLAMAZ

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise bu yorumlara karşı çıkarak, Türkiye’nin arabulucu olamayacağını söyledi. Haaretz’in Kudüs’teki siyasi kaynaklara dayandırdığı haberinde, arabuluculukla ilgili politikanın Ben-Eliezer’in Türkiye ziyareti öncesinde Başbakan Binyamin Netanyahu ile Dışişleri Bakanlığınca ortaklaşa koordine edildiği öne sürüldü. 

Binyamin Ben-Eliezer, bu akşam, beraberinde bazı bürokratlar ve firma temsilcileriyle, iki ülke arasındaki Karma Ekonomik Komisyon’un 4. dönem toplantıları için Türkiye’ye hareket ediyor. Kudüs’teki kaynaklar, Haaretz’e, Ben-Eliezer’in "İsrail’in Suriye ile görüşmelerinde Türkiye’yi bir arabulucu olarak düşüneceğini", ancak bunun için Türkiye’nin iki ülke arasındaki Gazze operasyonu öncesindeki normal ilişkilere dönüldüğünü göstermesinin gerekli olduğunu vurgulayacağını söylediler. 

DÖKME KURŞUNLA GERİLMİŞTİ

İsrail-Türkiye ilişkileri, İsrail’in yılbaşında Gazze’ye düzenlediği "Dökme Kurşun" operasyonu sonrası gerilmişti. Aynı kaynaklar, ilişkilerde normale dönüşün açıklamalar ve davranışlar yoluyla gösterilmesi gerektiğini belirtirken, bu doğrultuda Ben-Eliezer’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e İsrail’i ziyaret edip, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüşmesi önerisinde de bulunacağı ifade ediliyor. 

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise basındaki bu tür yorumların aksine görüş belirtti ve "Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerde arabulucu olamayacağını" söyledi. Lieberman, İsrail kabinesinin haftalık olağan toplantısı öncesinde soruları cevaplandırırken, Ben-Eliezer’in ziyaretinin önemli olduğunu belirtmesine karşılık, ziyaretin Dışişleri Bakanlığı ile koordine edilmediğini ifade etti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.