İsrail saldırısından sonra gözlerini açamadı

İsrail'in hedef gözetmeksizin saldırılar düzenlediği Gazze'de bir çocuğun daha dünyası karardı

05 Ağustos 2014, Salı 15:35
A A
İsrail saldırısından sonra gözlerini açamadı

İsrail saldırıları sebebiyle göz kapakları birbirine yapışan dokuz yaşındaki Dina, evlerine dört top mermisi atıldığı esnada korkuyla kapadığı gözlerini bir daha açamadı. Küçük Dina belki de yüzündeki ve vücudundaki yara izlerini hayatı boyunca taşıyacak. Ancak savaşın ona biçeceği yaşam süresi belki de buna izin vermeyecek. Tıpkı savaşta hayatını kaybeden diğer birçok Gazzeli çocuk gibi...

Dina ile umutları arasına giren füzelerin şarapnel parçaları, küçük çocuğun yüzü ile vücudunun çeşitli yerlerinde derin izler bıraktı, alevler ve zehirli gaz, göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden oldu.

Kaldırıldığı Şifa Hastanesi'nde Dina'ya refakat eden halası Beha Halife, "Çocuk gözlerini açıp kapayamıyor. Şarapnel parçaları, yüzünde birçok yanık izi bırakıp, delikler oluşturdu. Doktorlar gözlerini açıp açamayacağını bilmiyor. Sağlık durumu muamma" dedi.

Saldırının olduğu gece evlerinin salonunda uyuyan Dina ve altı kardeşinin toz ve kana bulanmış yüzlerini hatırladığını ifade eden Halife, başına saplanan şarapnel parçası nedeniyle Dina'nın beş yaşındaki en küçük kız kardeşinin kafatasının kırıldığını ve hayati tehlikesinin bulunduğunu kaydetti.

Şarapnel parçalarının yaraladığı 19 yaşındaki en büyük ağabeyinin ise kulağının bir parçasının koptuğunu belirten Halife, hastanede yer olmadığı için beş yaşındaki kardeşi dışında Dina'nın diğer kardeşlerinin evde tedavi edilmeye çalışıldığını söyledi.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da İsrailliler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da Gazze'ye havadan, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti.

Gazze'deki Filistinli gruplar ve İsrail arasında bugün 08.00'de başlayan 72 saatlik geçici ateşkes öncesi saldırılarda şu ana kadar bin 860'tan fazla kişi yaşamını yitirdi, en az 9 bin 470 kişi ise yaralandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...