İsrailli bakan arabuluculuk istedi

İstanbul'a gelen İsrail Sanayi Bakanı Ben-Eliezer, "Türkiye'den İsrail-Suriye arasındaki arabulucuk istiyoruz" dedi

23 Kasım 2009, Pazartesi 13:51
A A

İsrail'in Gazze'de yürüttüğü 'Dökme Kurşun' operasyonunun ardından sekteye uğrayan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki çıkışıyla daha da gerilen Türk-İsrail ilişkilerinde yeni bir adım atıldı. İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Bİnyamin Ben-Eliezer, İstanbul'a geldi ve "Türkiye'nin İsrail-Suriye arasındaki arabulucuk sürecinde rol almasını istiyoruz" dedi.  

'ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ'
İstanbul'a, İsrail'e yatırımla ilgili bir seminere katılan Eliezer, önemli açıklamalarda bulundu. Eliezer seminer öncesi Türk ve İsrailli gazetecilerle bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Eliezer, "Türkiye ile İsrail ilişkileri daha önce de iyiydi. Hala iyi. Biz Türk insanlarının İsrail ile Türkiye ilişkilerinin eskisi gibi devam ettirmesinden emin olması için mümkün olan herşeyi yapmak istiyoruz ve yapacağız" dedi.

Türkiye ile İsrail arasındaki ekonomik ve iş dünyasına ilişkin ilişkilerini eskisi gibi yapmak istediklerini söyleyen Eliezer, bu toplantıların iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğini söyledi.

"İSRAİL HÜKÜMETİ VE BAŞBAKANI ADINA BURADAYIM"

Konuşmanın ardından İsrail ve Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eliezer, Türkiye'nin Gazze sorununda İsrail ile Suriye arasında arabulucu rolünü üstlenmesi ile ilgili yaptığı açıklamanın İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman tarafından sert karşılanması ile ilgili bir soruyu da yanıtladı. Eliezer, "İsrail kabinesinde bir kriz mi var?" sorusuna "İsrail demokratik bir ülke bu özel bir ziyaret değil. Burada İsrail hükümeti ve başbakanı adına bulunuyoruum" şeklinde konuştu

"İSRAİL İKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ İSTİYOR"

İsrail'in iki problemin çözümünü istediğini belirten Bakan Eliezer, "Kesinlikle Türkiye ile İsrail arasında etkili adımlar atılacağına inanıyoruz. İsrail ve Suriye çatışmasında Türkiye bir pozisyon almalı. Suriye Türkiye ilişkileri bizi rahatsız etmez. Aksine memnun eder. Gelecekte Türkiye'nin İsrail Suriye arasındaki arabulucuk sürecinde rol almasını istiyoruz" diye konuştu. 

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.