İşsizken 2 milyon dolar harcamayı başaran adam

Geçen yıl hesabından fazla para çekerek bankayı dolandırdığı gerekçesiyle 7 yıl hapse mahkum edilen 29 yaşındaki Avustralyalı Luke Moore, New South Wales Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı. Moore, hiç parası yokken neredyese 2 milyon dolar (yaklaşık 7 milyon lira) harcamıştı

13 Aralık 2016, Salı 10:26
A A
Luke Moore, 22 yaşındayken St George Bankası'nda bir hesap açmıştı. İşsiz olması nedeniyle devletten maddi yardım alan genç adam, o yıl 11 bin dolardan fazla harcama yapmıştı. Kısa süre sonra hesabından fazla para çekme izni olduğunu fark eden Moore, Tayland'da tatillere, Bob Dylan ve Michael Jackson gibi müzisyenlerin imzalı albümlerine, tekne ve arabalara yüksek miktarlarda para harcamaya başladı.
 

5 AY HAPİS


Banka Moore'un kendilerine 1,5 milyon dolardan daha fazla borcu olduğunu fark ettikten sonra yetkililere başvurdu. New South Wales Ceza Mahkemesi, Mooru'u beş ay cezaevinde kaldıktan sonra, sahtekarlık yapmadığı gerekçesiyle serbest bıraktı.
 

HER ŞEYİNİ GERİ VERDİ


Tekrar aynı hatayı yapmayacağını söyleyen Moore, kokaini, striptizcileri ve hızlı arabaları özlediğini belirterek, "Sahip olduğum her şeyi geri vermem gerekti ve şimdi sıradan bir arabam var. Ama böyle daha mutluyum. Ailem ve arkadaşlarımın sahip olduğum en değerli hazine olduğunun farkına vardım" dedi.

Moore'un geri verdikleri arasında bir Stessl tekne, bir Aston Martin araba ve bir Maserati de vardı. İki yılın sonunda ise Moore elinde hiçbir şeyi olmadan annesinin evine dönmek zorunda kaldı.

Ceza avukatı olmak için üniversiteye dönen Moore, şimdi devletten ayda 1200 dolar öğrenci yardımı alıyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.