İşsizken ihracatçı oldu!

İşsizken ihracatçı oldu!

23 Mart 2010, Salı 10:55
A A
İşsizken ihracatçı oldu!

Bursa’da, elektronik mühendisi Evren Yurttaş, işsiz olduğu dönemde bir elektrik kesintisinin ardından evindeki çamaşır makinesinin zarar görmesinden sonra "Trimbox" adını verdiği cihaz geliştirdi.

Kesinti sonrası yüksek gerilimin sanayi tesisleri ve evlerdeki elektrikli aletlerde hasara yol açmasını engelleyen cihazın patentini alan Yurttaş, ürünün ihracatına da başladı.

Bir mühendislik firmasının genel müdürlüğünü yürüten Evren Yurttaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversiteden mezun olduktan sonra uzun bir süre iş bulamadığını söyledi.

Bu dönem içerisinde bir gün evlerinde elektrik kesintisi yaşandığını, kesinti sona erdiğinde ise çamaşır makinesinin alev alarak yanmaya başladığını belirten Yurttaş, yaşadığı bu acı tecrübeden sonra şebeke kaynaklı problemlere karşı tüketici mağduriyetini önlemek için bir cihaz geliştirmeye karar verdiğini vurguladı.

Yurttaş, yaklaşık 2,5 yıl önce sanayi tesisleri ile evlerdeki elektrikli aletlerin yüksek gerilimden etkilenmesini önleyen "Trimbox" adlı cihazı geliştirdiğini dile getirerek, cihazın öncelikle voltajla ilgili anlık yükselme problemlerine çözüm getirdiğini anlattı.

Ailesinin özellikle de annesinin memur olmasını istediğini ifade eden Yurttaş, "Üniversite bittikten sonra askere gidip geldim. Artık çevremdekilerin iş bulmam yönünde bir beklentileri vardı. Bu süre içinde birkaç yere başvurmuştum ancak kriz ortamında hiçbirinden olumlu yanıt alamadım. Boş durmadım. Ne yapabilirim diye düşünürken, elektrik kesintisi sonrasında evimizde çamaşır makinemiz yandı. Basit bir nedenden çıkan yangın, ’trimbox’ı geliştirmemi sağladı" diye konuştu.

Yurttaş, cihazın, sanayi ve şehir şebekesi olmak üzere iki çeşidinin bulunduğuna değinerek, "Geliştirdiği cihaza özellikle tekstil fabrikalarından talep var. Çünkü tekstil makinelerinin elektronik kartlarında, yüksek voltaj nedeniyle çok sık yanma meydana geliyor" dedi.

3 BİN LİRALIK SERMAYE İLE BAŞLADI

İşsizken topladığı yaklaşık 3 bin liralık bir sermaye ile ürünü geliştirdiğini anlatan Yurttaş, cihazın patentini aldıklarını, uluslararası patent başvurusunun da kısa bir süre içinde sonuçlanmasını beklediklerini belirtti.

Yurttaş, ürünü Romanya, Suriye, İran ve Türk cumhuriyetlerine ihraç ettiğini ve sonrasında çok olumlu tepkiler aldığını ifade ederek, uluslararası patent başvurusunun onaylanmasının ardından ihracat yapılan ülke sayısını artıracaklarını söyledi.
Cihazın sanayi tipinin fiyatının KDV hariç 275, şehir şebekesi için üretilenin ise 175 lira olduğunu belirten Yurttaş, "Elektrik Mühendisleri Odası ile irtibat halindeyiz. Bina ya da daire inşaatlarında sigorta takılırken ’trimbox’ın da kurulması gerektiği konusunda hemfikiriz. Bu anlamda girişimlerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Yurttaş, cihaz konusunda yatırım ve Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü belirterek, Türkiye’ye bu alanda ciddi rakamlarda girdi sağlama konusunda kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Duygu Can / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.